Stálá mise České republiky při OSN, OBSE a ostatních mezinárodních organizacích ve Vídni

česky  english 

rozšířené vyhledávání

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Skupina jaderných dodavatelů podpořila efektivní implementaci Smlouvy o nešíření jaderných zbraní

(Archivní článek, platnost skončena 26.06.2013.)

Ve dnech 21. a 22. června proběhlo v Seattlu pod předsednictvím náměstka ministra energetiky USA Daniela Ponemana plenární zasedání Skupiny jaderných dodavatelů (Nuclear Suppliers Group, NSG).

Plenární zasedání se zabývalo vývojem od svého posledního jednání, které proběhlo v roce 2011 v nizozemském Noordwijku. Vyjádřilo jasnou podporu úplné a efektivní implementaci Smlouvy o nešíření jaderných zbraní (Non-proliferation Treaty, NPT). Vedle diskuze o současných proliferačních hrozbách posoudilo stav revize svých kontrolních seznamů, které provádí specializovaná pracovní skupina. Diskutovalo rovněž o otázkách zprostředkovatelství a tranzitu a zabývalo se kontakty s průmyslem a se zeměmi mimo NSG. Zvláštní pozornost věnovalo otázkám civilní jaderné spolupráce s Indií.

NSG je dobrovolné sdružení 46 států, které dle dohodnutých pravidel kontrolují vývoz jaderných položek a položek dvojího užití tak, aby nedošlo k jejich zneužití k výrobě jaderných zbraní. ČR je formálně účastnickou zemí NSG od roku 1993. Plenární zasedání probíhají každoročně v jedné z účastnických zemí. V Praze se konalo plenární zasedání NSG v květnu 2002. Tisková prohlášení z jednotlivých plenárních zasedání jsou k dispozici na webových stránkách NSG.  

 

Pozn: logo v úvodu bylo převzato z webu NSG.