Stálá mise České republiky při OSN, OBSE a ostatních mezinárodních organizacích ve Vídni

česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

39. Přípravná komise zvolila nového výkonného tajemníka CTBTO

(Archivní článek, platnost skončena 24.10.2013.)

Ve dnech 22. - 23. října 2012 ve Vídni proběhlo 39. zasedání Přípravné komise Prozatímního technického sekretariátu (PTS) Organizace Smlouvy pro všeobecný zákaz jaderných zkoušek (CTBTO).

Jeho hlavním úkolem bylo vybrat nového výkonného tajemníka, který se po stávajícím šéfovi PTS CTBTO, T. Tóthovi (Maďarsko), ujme úřadu s účinností od 1. srpna 2013. Zájem o tento post projevili zástupci Burkiny Faso, Filipín, Chile, Mongolska a Nizozemí. Po čtyřkolovém hlasování a velkorysém odstoupení druhého nejsilnějšího kandidáta byl Tóthovým nástupcem aklamací zvolen L. Zerbo z Burkiny Faso, současný ředitel Mezinárodního datového centra (IDC) PTS.

39. Přípravná komise se také věnovala „standardním bodům“, v jejichž rámci přijala doporučení z předcházejících zasedání svých podpůrných orgánů – administrativně-finanční pracovní skupiny A (WGA) a technicky zaměřené pracovní skupiny B (WGB), čímž mj. schválila Program a rozpočet CTBTO na rok 2013.

Jen připomínáme, že CTBTO bude provádět kontrolu nad dodržováním zákazu testování jaderných zbraní podle CTBT, až Smlouva vstoupí v platnost. Základním pilířem jejího verifikačního režimu je Mezinárodní monitorovací systém (IMS), který se skládá ze seismických, hydroakustickýchradionuklidových a infrazvukových stanic. Jejich data jsou zpracovávána v IDC, které je rovněž nedílnou součástí verifikačního režimu. Ten je doplněn ještě o budoucí možnost provádět inspekce v místě údajného jaderného výbuchu (OSI). Monitorovací systém má zatím alespoň řadu vědeckých a „civilních“ aplikací – lze jej využít např. pro včasné varování před vlnami tsunami, uplatnil se ovšem i při sledování šíření radioaktivity po fukušimské havárii v březnu loňského roku.

40. zasedání Přípravné komise a zároveň poslední zasedání pod vedením T. Tótha se ve Vídni uskuteční ve dnech 13.-14. června 2013.

Foto: vedoucí Stálé mise ČR v třetím kole hlasování.