english  česky 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Setkání Veroniky Kuchyňové Šmigolové s Ranjanem Mathaim a Hermanem Nackaertsem

(Archivní článek, platnost skončena 20.07.2017.)

Předsedkyně Skupiny jaderných dodavatelů, velvyslankyně Veronika Kuchyňová Šmigolová jednala dne 28. června s indickým ministrem zahraničních věcí Ranjanem Mathaim a s náměstkem generálního ředitele Mezinárodní agentury pro atomovou energii Hermanem Nackaertsem.

V pátek 28. června se setkala tzv. trojka Skupiny jaderných dodavatelů (NSG) s indickým ministrem zahraničních věcí a s náměstkem generálního ředitele Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE). Trojka NSG se skládá s minulého předsednictví (USA), stávajícího předsednictví (ČR) a budoucího předsednictví (o něm bude teprve nutno rozhodnout). Trojku vedla velvyslankyně Veronika Kuchyňová Šmigolová, která byla na pražském plenárním zasedání NSG (13. a 14. června 2013) zvolena na rok jeho předsedkyní.

NSG (viz www.nuclearsuppliersgroup.org) je jedním z pěti mezinárodních kontrolních režimů. (Ostatními mezinárodními kontrolními režimy jsou Wassenaarské ujednání, Kontrolní režim raketových technologií, Australská skupina a Zanggerův výbor.) Cílem mezinárodních kontrolních režimů je přispívat k transparentnosti a větší zodpovědnosti při vývozu položek, které by mohly být zneužity k výrobě zbraní hromadného ničení nebo – v případě Wassenaarského ujednání – konvenčních zbraní. Vývoz citlivých položek z kontrolních seznamů uvedených režimů může být realizován pouze na základě licence, kterou vydávají zodpovědné úřady (v případě ČR Licenční správa Ministerstva průmyslu a obchodu).

NSG, která nyní sdružuje čtyřicet osm zemí, v r. 2008 přijala Prohlášení o civilní jaderné spolupráci s Indií. Cílem setkání trojky NSG s indickým ministrem zahraničí bylo zejména posoudit jednotlivé aspekty implementace tohoto Prohlášení.

Jednání s náměstkem MAAE bylo zaměřeno především na konkrétní kroky při zveřejnění 54 změn kontrolních seznamů NSG. Zásadní revize kontrolních seznamů NSG byla zahájena v roce 2010 na plenárním zasedání v Christchurchi (Nový Zéland) a dokončena na letošním pražském zasedání. Cílem revize bylo přizpůsobit kontrolní seznamy NSG technologickému vývoji, tržním trendům i vyvíjejícím se bezpečnostním rizikům, aby umožňovaly kontrolním úřadům členských států lépe kontrolovat obchod s citlivým zbožím a zabraňovat tak šíření jaderných zbraní. Trojka NSG požádala náměstka generálního ředitele MAAE, aby MAAE změny kontrolních seznamů publikovala prostřednictvím svého revidovaného oznámení (tzv. INFCIRC/254/Parts 1 and 2).