Velvyslanectví České republiky v Moskvě

česky  по-русски 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Moskvu navštívil Jiří Menzel

(Archivní článek, platnost skončena 14.04.2013.)

V pátek 8. dubna přijel na pozvání velvyslance Koláře do Moskvy světoznámý český režisér, scénárista a držitel Oskara za režii Jiří Menzel. Na několikadenní neformální návštěvu jej doprovodili manželka Olga a pan Jiří Šesták, ředitel Jihočeského divadla v Českých Budějovicích.

Část programu byla pracovní. Jiří Menzel se zúčastnil dvou autorských večerů v Kině 35mm organizovaných Českým centrem v Moskvě. Tam byly promítnuty jeho filmy Ostře sledované vlaky a Obsluhoval jsem anglického krále, po nichž vždy následovala diskuse s publikem. Typický ruský filmový nadšenec zná velmi dobře Menzelovy filmy a vůbec celou československou filmovou novou vlnu. Možnost osobního setkání s vynikajícím režisérem proto vyvolala veliký zájem a ruští diváci měli možnost zeptat se Jiřího Menzela na nejrůznější otázky – od čistě filmově-teoretických po osobní. Spojovala je jen zanícenost publika a patrná úcta k filmařskému umění hlavního hosta.

Během svého pobytu Jiří Menzel také povečeřel se dvěma svými ruskými přáteli, se kterými se zná už přes třicet let: nejdříve s Olegem Tabakovem, vynikajícím hercem a divadelním režisérem, jež svůj život spojil především s divadlem Sovremennik a MCHAT, a poté i s Nikitou Michalkovem, hercem, režisérem a scenáristou, který za své režisérské umění také získal Oskara. Oba dva jsou jedněmi z nejvýznamnějších a také nejznámějších představitelů současné ruské kultury. Setkání proběhla v rezidenci na českém velvyslanectví v uvolněné a přátelské atmosféře, která je vlastní osobnostem se širokým srdcem a hlubokou zkušeností.

Za doprovodu velvyslaneckého páru shlédli hosté také inscenaci Tří sester v Moskevském divadle P. Fomenko, jemuž ještě jednou i touto cestou děkujeme. Kromě toho Jiří Menzel oprašoval svoji znalost ruštiny a Moskvy – od poloviny devadesátých let, kdy tu byl naposledy, se Moskva a vůbec celé Rusko výrazně proměnilo. Během svých „poznávacích“ aktivit celá skupina navštívila Kreml a prohlédla si centrum města i obchody, kde si režisér Menzel nakoupil do zásoby nejnovější ruské filmy.

Kvůli pracovnímu vytížení Jiřího Menzela prý v Moskvě zase chvíli neuvidíme. Budeme se tedy těšit, že sem třeba už v září zavítá soubor Jihočeského divadla, jehož šéf tu v doprovodu zástupců Českého centra pilně navazoval spolupráci s proslulými moskevskými divadelními scénami.

Galerie


Menzel Sestak