Velvyslanectví České republiky v Moskvě

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Setkání s Vladimírem Sorokinem

(Archivní článek, platnost skončena 12.10.2013.)

Dne 10. října se velvyslanec Petr Kolář s manželkou setkali s jedním z nejúspěšnějších a nejpřekládanějších současných ruských spisovatelů, Vladimirem Georgijevičem Sorokinem. Vladimíra Sorokina doprovodil historik Boris Sokolov.

Sorokin, jehož romány vyšly i v českých překladech, je význačným představitelem ruského konceptualismu, bohaté zkušenosti má také s undergroundem a neoficiální kulturou. V současnosti jde o jednu z nejzářnějších spisovatelských celebrit světového významu. Jeho díla (beletrie, divadelní hry, filmové scénáře) v bohatosti forem a nevšednosti tvůrčích přístupů kritickým, přemýšlivým a brilantním okem zobrazují realitu dnešního Ruska i postmoderního světa.

Na setkání byla řeč tedy samozřejmě hlavně o dnešním Rusku a jeho společensko-politickém a kulturním prostředí. Jeden z nejispirativnějších aforismů V. Sorokina zní: "V Rusku minulost požrala přítomnost a přítomnost sežrala budoucnost." Tato hluboká, vypointovaná myšlenka byla středobodem diskuse v rámci neformálního setkání, které, doufáme, bude i v budoucnu pokračovat dalšími dějstvími.

Více si o Vladimíru Sorokinovi přečtěte zde nebo tady. Osobní stránky Sorokina. Texty jeho knih.

Galerie


Sorokin