Velvyslanectví České republiky v Moskvě

česky  по-русски 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Cena Jiřího Theinera

(Archivní článek, platnost skončena 20.02.2014.)

Cenu pojmenovanou po dlouholetém šéfredaktorovi časopisu Index on Censorship vyhlašuje Svět knihy, s.r.o. - společnost Svazu českých knihkupců a nakladatelů a je určena žijící osobnosti nebo aktivní instituci působící v zahraničí, která svým počinem či dlouhodobým snažením významně přispívá k šíření a propagaci české literatury mimo ČR. Cena je spojena s finanční prémií 1000 £.

Cena Jiřího Theinera byla poprvé udělena v roce 2011 polskému bohemistovi, překladateli a novináři Andrzeji Jagodzinskemu, v roce 2012 pak bohemistce, překladatelce a spisovatelce Ruth Bondy z Izraele  a v roce 2013 kanadskému překladateli a spisovateli Paulu Wilsonovi.

V roce 2014 proběhne vyhlášení a předání Ceny Jiřího Theinera v pátek 16. května opět na mezinárodním knižním veletrhu a literárním festivalu Svět knihy Praha 2014 (Průmyslový palác, Výstaviště Praha - Holešovice).

Nominace mohou zasílat zástupci odborné veřejnosti - nakladatelé, knihovníci, univerzitní pracovníci, instituce či média zabývající se českou literaturou a knižní kulturou. Nominace musí obsahovat plné jméno navrhované osoby, respektive název instituce, včetně kontaktu na nominovaného a zdůvodnění jeho zásluh. Nominace z minulého roku lze letos poslat znovu!

Oceněného vybírá pětičlenná komise, kterou jmenuje společnost Svět knihy, s.r.o. Stálým a čestným členem komise je syn Jiřího (George) Theinera a donátor finanční prémie Pavel Theiner. Předsedkyní komise je PhDr. Lenka Jungmannová, Ph.D. vědecká pracovnice Ústavu pro českou literaturu AV ČR,v.v.i.

Uzávěrka nominací je 15. února 2014.

Více informací:

Ulrika Horáková
koordinátorka / coordinator
Svět knihy, s.r.o. / Book World, Ltd.
společnost Svazu českých knihkupců a nakladatelů /Company of the Association of Czech Booksellers and Publishers
Fügnerovo  nám. 3
120 00  Praha 2
T: +420 224 498 234
F:+420 224 498 754
e-mail: theineraward@svetknihy.cz