Velvyslanectví České republiky v Moskvě

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Cena Jiřího Theinera

(Archivní článek, platnost skončena 20.02.2014.)

Cenu pojmenovanou po dlouholetém šéfredaktorovi časopisu Index on Censorship vyhlašuje Svět knihy, s.r.o. - společnost Svazu českých knihkupců a nakladatelů a je určena žijící osobnosti nebo aktivní instituci působící v zahraničí, která svým počinem či dlouhodobým snažením významně přispívá k šíření a propagaci české literatury mimo ČR. Cena je spojena s finanční prémií 1000 £.

Cena Jiřího Theinera byla poprvé udělena v roce 2011 polskému bohemistovi, překladateli a novináři Andrzeji Jagodzinskemu, v roce 2012 pak bohemistce, překladatelce a spisovatelce Ruth Bondy z Izraele  a v roce 2013 kanadskému překladateli a spisovateli Paulu Wilsonovi.

V roce 2014 proběhne vyhlášení a předání Ceny Jiřího Theinera v pátek 16. května opět na mezinárodním knižním veletrhu a literárním festivalu Svět knihy Praha 2014 (Průmyslový palác, Výstaviště Praha - Holešovice).

Nominace mohou zasílat zástupci odborné veřejnosti - nakladatelé, knihovníci, univerzitní pracovníci, instituce či média zabývající se českou literaturou a knižní kulturou. Nominace musí obsahovat plné jméno navrhované osoby, respektive název instituce, včetně kontaktu na nominovaného a zdůvodnění jeho zásluh. Nominace z minulého roku lze letos poslat znovu!

Oceněného vybírá pětičlenná komise, kterou jmenuje společnost Svět knihy, s.r.o. Stálým a čestným členem komise je syn Jiřího (George) Theinera a donátor finanční prémie Pavel Theiner. Předsedkyní komise je PhDr. Lenka Jungmannová, Ph.D. vědecká pracovnice Ústavu pro českou literaturu AV ČR,v.v.i.

Uzávěrka nominací je 15. února 2014.

Více informací:

Ulrika Horáková
koordinátorka / coordinator
Svět knihy, s.r.o. / Book World, Ltd.
společnost Svazu českých knihkupců a nakladatelů /Company of the Association of Czech Booksellers and Publishers
Fügnerovo  nám. 3
120 00  Praha 2
T: +420 224 498 234
F:+420 224 498 754
e-mail: theineraward@svetknihy.cz