Velvyslanectví České republiky v Moskvě

česky  по-русски 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Jan Švankmajer: retrospektivní výstava Kabinet kuriozit

(Archivní článek, platnost skončena 11.06.2014.)

Kdy: 21.06.2013 - 25.08.2013, Kde: 127018, Москва, ул. Крымский Вал, 9, стр. 45

Na výstavě Jana Švankmajera v Centru Garáž bude představen výběr jeho plastik, grafických prací, instalací, filmů a koláží.

Výstavu spojuje myšlenka „kunstkamery“ – eklektické sbírky anomálních předmětů a příběhů. V dobách, kdy vznikaly první kabinety kuriozit, představovali příliv nových znalostí, které se k nám dostávaly z jiných, neevropských civilizací. Výstava Jana Švankmajera je zamýšlena právě jako setkání starého a nového myšlení, konfliktu reálného a fiktivního, jako místo vzniku nových orientačních bodů v kultuře.

 Doprovodný program:

pátek 21. června, 20:00

v budově vzdělávacího centra Garáže.

Public talk: Jan Švankmajer, Nataly Jurberg, Hans Berg

Moderátor: Julia Aksjonova

sobota 22. června, 20:00

Jazyk animace a jeho dešifrování
Marija Těreščenko

 

Jan Švankmajer (* 4. září 1934 Praha) je český filmový režisér, animátor a výtvarník, čelný představitel pozdního českého surrealismu. Vystudoval na pražské VŠUP a loutkové katedře AMU. Na pole filmu vstoupil v 60. letech, v době české nové vlny, svůj první film Poslední trik pana Schwarcewalda a pana Edgara vytvořil v roce 1964. Poté se zaměřoval na krátké filmy, kde kombinoval prvky z loutkařství, animaci a prvky hraného filmu. Mezinárodní pozornost získal v roce 1983 přehlídkou svých filmů z 60. let na mezinárodním filmovém festivalu FIFA. V roce 1988 natočil svůj první dlouhometrážní film Něco z Alenky, který získal světový úspěch. Poté natočil několik dlouhých filmů, nejnovější Přežít svůj život v roce 2010.