Velvyslanectví České republiky v Moskvě

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Oběd s ruskými bohemisty

(Archivní článek, platnost skončena 11.10.2014.)

V pátek 4. října se na obědě podávaném CDA a.i. Martinem Klučarem v rezidenci velvyslance na českém velvyslanectví sešli představitelé ruské bohemistické obce.

Martin Klučar s manželkou, ředitelka Českého centra Moskva Kateřina Bělská a rada Petr Kroužek přivítali prof. Valeriji Fjodorovnu Vasiljevovou (Filologická fakulta MGU), Ellu Grigorjevnu Zadorožňuk (ředitelka Отделa современной истории и социально-политических проблем стран Центральной и Юго-Восточной Европы Slovanského ústavu AV RF), Georgije P. Melnikova (Slovanský ústav AV RF) s manželkou, překladatelku a tlumočnici Ninu Falkovskou a Dmitrije Timofejeva, který studuje český jazyk v rámci doktorského studia na Filozofické fakultě UK v Praze.

V neformální diskusi byla dotčena aktuální témata související s výukou českého jazyka, literatury a dějin v Rusku a plány do budoucna. Zájem o český jazyk v Rusku v porovnání např. s 80. lety minulého století oslabil, dobrou zprávou však je, že na většině bohemistických pracovištích opět roste. Jen na moskevských univerzitách jde o desítky studentů a studentek, kteří studují český jazyk v bakalářských, magisterských i doktorských programech.