Velvyslanectví České republiky v Moskvě

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Slavnostní odhalení busty Jaroslava Haška

(Archivní článek, platnost skončena 01.06.2013.)

Kdy: 24.04.2013 17:00 - 20:00, Kde: Všeruská státní knihovna zahraniční literatury M.I. Rudomina (VSKZL) v Moskvě

24. dubna 2013 bude v Moskvě odhalena busta Jaroslava Haška, díla akademického sochaře Michala Moravce.

Dne 24. dubna 2013 se v prostorách atria Všeruské státní knihovny zahraniční literatury M.I. Rudomina (VSKZL) v Moskvě uskuteční pod záštitou primátora hl. města Prahy slavnostní odhalení busty českého spisovatele Jaroslava Haška, díla akademického sochaře Miroslava Moravce.

Na odhalení busty bude v Moskvě navazovat řada akcí v rámci týdenního festivalu věnovaného spisovateli Jaroslavu Haškovi.

 Tento rok si připomínáme 130 let od narození a 90 let od úmrtí českého spisovatele Jaroslava Haška, jehož slavný román Dobrodružství dobrého vojáka Švejka zanechal nesmazatelnou stopu ve světové literatuře. Tvorba Jaroslava Haška je dodnes v Ruské federaci vysoce oceňována a Jaroslav Hašek drží primát mezi českými autory v počtu vydaných knih v Rusku a v bývalém Sovětském svazu. V mnoha městech Ruské federace (například Moskva, Petrohrad, Kazaň, Omsk, Irkutsk, Chelyabinsk, atd.) jsou na počet Jaroslava Haška pojmenovány ulice a autorovi i jeho dílu je věnována řada památníků.

 Prostory knihovny VSKZL nebyly pro umístění busty vybrány náhodou. VSKZL není jen centrem fondů krásné literatury, knihovnou širokého humanitního charakteru, ale je také originálním mezinárodním kulturním centrem, centrem pro komunikaci a mezikulturní dialog. V atriu knihovny jsou pak v bronzu nebo kameni připomenuti významní představitelé různých národů a věků: H. Heine, N. Machiavelli, Ch. Dikens, A. Lincoln, A. Ferdowsi a mnoho dalších. Busta Jaroslava Haška tak harmonicky zapadá do tohoto konceptu.  

 Odhalení busty českého spisovatele Jaroslava Haška je výsledkem dlouhodobé spolupráce české a ruské strany. Pod záštitou primátora hlavního města Prahy, díky úsilí Velvyslanectví České republiky v Ruské federaci a také Českého centra - Českého domu v Moskvě se podařilo připravit tento společný projekt.

 Tato událost by se nikdy nemohla uskutečnit bez laskavé finanční podpory těchto společností: Pojišťovna RESO, První česko-ruská banka, České aerolinie, Emco, Královský pivovar Krušovice, Voda Fromin.

Odhalení busty:

24. dubna 2013 od 17.00 hod, dále následuje slavnostní recepce.

Adresa: Nikolajamskaja 1, Moskva