Velvyslanectví České republiky v Moskvě

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Informace k projektu Ministerstva průmyslu a obchodu ČR „Česká stopa 2014“

Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR se zapojí do vládou schváleného projektu Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy „Česká stopa 2014“, jehož podstatou je využít ZOH 2014 v ruském Soči k účinné prezentaci českých firem nejen na ruském trhu.

Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR (MPO) navazuje na zkušenost z letních olympijských her v Londýně v roce 2012, kdy se ukázalo, že podobná událost má velký potenciál pro prezentaci možností ČR v oblasti zahraničního obchodu a ekonomické diplomacie. V případě Zimních olympijských her v Soči (ZOH) se MPO zapojí do vládou schváleného projektu Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy „Česká stopa 2014“, v jehož rámci se chce zaměřit na prezentaci ČR jako kvalitního a spolehlivého průmyslového, obchodního a investičního partnera. Velmi podstatný je i fakt, že se ZOH budou konat v Rusku, prioritní zemi z hlediska našich ekonomických zájmů. Proto je prezentace českých firem právě zde obzvláště důležitá.

V rámci tohoto projektu se představí cca 20 CZ firem, a to především firmy zaměřené na sportovní produkci, dále firmy strojírenské a též firmy výrobci skla a bižuterie. Ve zkratce jde o obory, které jsou z hlediska ruského trhu konkurenceschopné a jsou v Rusku s ČR pravidelně spojovány. Na expozici bude umístěn jejich exponát nebo reklamní tabule. Dalších cca 100 CZ firem je uvedeno v doprovodném katalogu formou inzerce.

Prezentace českého průmyslu bude umístěna do prostor Českého domu, který v Soči zrealizuje Český olympijský výbor. Konkrétně jde o hotel Oasis v Adleru, v jehož rámci MPO pronajme plochu o  rozloze 350 m², která bude rozdělena do dvou částí. Na jedné budou prezentovány české výrobky a průmysl, druhá část bude tvořit tzv. business zónu, která bude k dispozici českým podnikatelům. Po vzoru Londýna, kde se tento model již velmi osvědčil, budou moci zónu včetně jednacích prostor podnikatelé využít ke schůzkám se svými obchodními partnery.

V rámci projektu „Česká stopa 2014“ bude rovněž v Praze na Letné vytvořen Olympijský park Soči – Praha – Letná 2014. I zde MPO pronajme prostor, tentokráte o rozloze 200 m2, jehož část nabídne k prezentaci vysokým školám technického zaměření. Ve zbylé části vytvoří tzv. „Meeting point MPO“, který bude sloužit jako místo setkání pro firmy, podnikatele a vybrané oborové asociace a komory k jednání mezi sebou nebo ve spolupráci se Zastupitelským úřadem Ruské federace v ČR. „Meeting point MPO“ budou také průběžně navštěvovat i současní a minulí úspěšní čeští reprezentanti.

Bližší informace o projektu lze získat na webových stránkách MPO.

Zdroj: MPO ČR