Velvyslanectví České republiky v Moskvě

česky  по-русски 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Oficiální účast ČR na veletrhu Metal-Expo 2012

(Archivní článek, platnost skončena 13.12.2013.)

Ve dnech 13. – 16. 11. 2012 se na moskevském výstavišti VVC konal veletrh Metal-Expo.

Ve dnech 13. – 16. 11. 2012 se na moskevském výstavišti VVC konal veletrh Metal-Expo. Jednalo se již o 18. ročník tohoto úspěšného veletrhu, který se za tu dobu stal patrně nejvýznamnějším místem pro setkání zástupců oceláren, sléváren a dalších firem a obchodníků z oblasti metalurgie a souvisejících technologií v zemích SNS. Letos se na veletrhu představilo 9 českých firem a dále Hospodářská komora ČR a agentura CzechTrade.

Stejně jako vloni se jednalo o českou účast na specializovaných zahraničních výstavách a veletrzích financovaných z operačního programu Podnikání a inovace, jejichž nositelem je agentrura CzechTrade. Hospodářská komora ČR na této akci vystupovala v pozici koordinátora, vlastní realizací byla pověřena firma Progress Partners Advertising. Své technologie, výrobky a služby prezentovaly následující české firmy: K-PROTOS, BM Servis, Keratech, Královopolská, Mistra, Sigma Pumpy Hranice, ŠMERAL Brno, Vítkovice Gearworks,Wikov MGI.

Dne 14.11. navštívil českou expozici velvyslanec ČR v RF P. Kolář (PK). PK se postupně seznámil se všemi uvedenými českými vystavovateli a s jejich produkty. Přítomní zástupci českých firem se shodli, že o jejich expozice byl velmi slušný zájem již od prvního dne výstavy. Podle nich je současná situace na ruském trhu v daném odvětví poměrně dobrá, panovaly však určité obavy z možné nastupující ekonomické krize. Po zkušenostech z roku 2009 všichni očekávají, že nová krize se negativně projeví na ochotě ruských partnerů investovat do nových technologií a stávající projekty bude obtížnější financovat díky nižší dostupnosti úvěrů. Ani jeden z vystavovatelů však neuvažoval, že by jejich společnost ruský trh opustila, naopak, považují jej za velmi perspektivní.

O současné příznivé situaci na ruském trhu v rámci daného odvětví svědčí výrazně větší zájem společností z celého světa o účast na této významné výstavě. Druhého dne výstavy (14.11.) byl dokonce překonán rekord v návštěvnosti některých pavilonů. Veletrhu se letos zúčastnilo podle oficiálního komuniké 733 firem (vloni 641) z 34 zemí světa. Česká expozice se mezi nimi opět neztratila a těšila se tradičně vysokému zájmu návštěvníků.

S ohledem na výše uvedené je možno charakterizovat veletrh Metal-Expo jako důležitou akci z hlediska českých obchodně-ekonomických zájmů v teritoriu. Spolu s výstavou Metalloobrabotka, která probíhá v Moskvě každoročně na jaře, jde o možnost udržovat a rozvíjet kontakty v odvětví těžkého strojírenství a metalurgie s představiteli firem z Ruska a zemí SNS. Řada přítomných firem považuje ruský trh za klíčový, kde stále existuje možnost a prostor pro dodávky s vyšší přidanou hodnotou a tím i vyšší ziskovostí.

 

1

 

2