Velvyslanectví České republiky v Moskvě

česky  по-русски 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Oficiální účast ČR na výstavě ZDRAVOOCHRANĚNIE 2012

(Archivní článek, platnost skončena 20.12.2013.)

Ve dnech 3.-7.12.2011 se v Moskvě na výstavišti EXPOCENTR uskutečnil 22. ročník mezinárodní výstavy ochrany zdraví, zdravotnické techniky a lékařských přípravků – „ZDRAVOOCHRANĚNIE – 2012“. Česká republika se zde již poněkolikáté představila s oficiálním stánkem. Jednalo se o oficiální účast ČR organizovanou MPO ČR, účast českých firem iniciovala a zajišťovala Asociace výrobců a dodavatelů zdravotnických prostředků AVDZP (www.medtechnik.cz). Na přípravě technického zázemí české expozice se podílela společnost BVV.

Výstava Zdravoochraněnie patří mezi největší výstavy v oboru zdravotnické techniky a lékařských přípravků v regionu východní Evropy. V r. 2012 se výstavy zúčastnilo cca 1085 firem ze 42 států světa. Akce je tradičním místem setkání zástupců ruského zdravotnictví s výrobci a specialisty v oboru zdravotnické techniky a lékařských přípravků z celého světa. Její součástí jsou odborné semináře a workshopy organizované jak ruskými státními zdravotnickými a farmaceutickými institucemi, tak i zahraničními firmami a asociacemi. Podrobná informace o výstavě je k dispozici na www.zdravo-expo.ru.

V rámci české expozice své výrobky představilo 10 firem, a to Aries, Bochemie, Cayman Pharma, Ekovuk Medi, ZPT VIGANTICE, PD Clean Construction, FAVEA Europe, Ingos, Watek a EGO Zlín. Řada dalších českých firem (Borcad, BTL zdravotnická technika, Linet, Datacom Systems, MZ Liberec, Proma Reha, Block) se zúčastnily výstavy se  samostatnou  expozicí.

Dne 4.12.2012 českou expozici navštívil velvyslanec ČR v RF P. Kolář spolu s představiteli EÚ ZÚ Moskva a CzechTrade. Setkali se s J. Kopečkem, předsedou představenstva AVDZP a zástupci českých firem. Diskutovány byly zejména možnosti navazování nových a rozšiřování stávajících kontaktů s ruskými dovozci, distributory a sdruženími zdravotnické techniky, perspektivy uplatnění českých zdravotnických výrobků na ruském trhu a možné formy konkrétní podpory ze strany velvyslanectví.

Celkově lze z diskuze s českými firmami usuzovat, že byly s výsledky prezentace svých výrobků na výstavě spokojeny a podporu ze strany státních orgánů včetně velvyslanectví vítají. Domnívají se, že ze strany ruských firem a distributorů je o sortiment české zdravotnické techniky zájem a existují možnosti jejího uplatnění.

Rostoucí účast českých firem na této akci rovněž svědčí o tom, že tento segment průmyslu nabývá z hlediska českého exportu na důležitosti. Jejich výrobky a programy přitom reprezentují vysokou úroveň inovací a přidané hodnoty. Ruské zdravotnictví je jednou z prioritních oblastí, na které je dlouhodobě ruskou vládou kladen důraz v rámci programu všeobecné modernizace a též alokace potřebných zdrojů. V současné době tedy z tohoto pohledu skýtá značné možnosti.