Velvyslanectví České republiky v Moskvě

česky  по-русски 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Prezentace českých firem na leteckém veletrhu MAKS 2013

(Archivní článek, platnost skončena 11.09.2014.)

Česká republika byla oficiálním účastníkem veletrhu a patřila tedy mezi skupinu zemí, která zde měla svůj reprezentativní národní stánek (o rozloze 190 m2), na němž byly soustředěno 11 českých společností a Asociace leteckých výrobců ČR.

České společnosti na veletrhu podpořil, kromě Ministerstva průmyslu a obchodu ČR, zmíněné Asociace leteckých výrobců ČR a Svazu českého leteckého průmyslu, také ZÚ Moskva, jehož zástupci vystoupili na tiskové konferenci konané v rámci představení české účasti na MAKS 2013. Představitelé ZÚ Moskva se rovněž zúčastnili work-shopu českých společností pořádaném na národním stánku.

MAKS patří k nejvýznamnějším akcím svého druhu na světě. Jen za první den jej navštívilo více než 18 000 návštěvníků, kteří si mohli prohlédnout expozice jednotlivých firem v připravených pavilonech, ale rovněž leteckou techniku – převážně ruské provenience – vystavenou na ploše letiště. První víkendový den pak MAKS přivítal až 150 000 návštěvníků.

Ruské společnosti podepsaly kontrakty za 16 mld. USD na dodávky 173 letadel a vrtulníků a také na dodávku servisních služeb. Toto číslo je tak prakticky dvojnásobkem výše kontraktů, které byly uzavřeny na minulém ročníku v roce 2011. Nicméně ve srovnání s obřími kontrakty, které podepisují během hlavních světových leteckých výstav největší výrobci letadel Boeing a Airbus, je toto číslo stále spíše nízké. Většina dodávek ze zmíněných kontraktů bude – až na některé výjimky – realizována na ruském domácím trhu.

Z českých firem se historicky na ruském trhu výrazně prosadily zejména dvě společnosti – Aero Vodochody a Aircraft Industries známá také pod názvem Let Kunovice. Aero Vodochody dodalo do Ruska okolo 1000 kusů bitevníků L-39, z čehož cca 200 kusů je dnes ještě v provozu. Aero by se rádo podílelo na prodlužování životnosti a modernizaci těchto letadel, navíc je schopné dodávat také řadu komponent, na něž již získala společnost kontrakty např. v USA, Brazílii, Francii či Itálii.

Co se týče Aircraft Industries, tato společnost dodala historicky do Ruska a bývalých sovětských republik asi 900 letadel typu L-410 celkově vyrobených cca 1100 kusů. Z tohoto počtu je nyní v RF registrováno ještě asi 200 letadel, nicméně v provozu jich reálně může být 350 až 400. V současné době společnost pracuje na vývoji modernizované verze letadla L-410 NG.

Úspěšná prezentace českých firem formou oficiální české účasti zásadním způsobem podpořila možnosti česko-ruské spolupráce v oblasti leteckého průmyslu. Český letecký průmysl má navíc v Rusku výbornou tradici a v současné době usiluje o posílení svých pozic.

1

 

2