česky  по-русски 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Ruský pohled na ekonomické aspekty summitu G-20

(Archivní článek, platnost skončena 27.09.2014.)

Ruský oficiální pohled na jednání summitu byl především ovlivněn a formulován v projevech prezidenta V. Putina v průběhu jednotlivých jednání agendy, a zejména pak v jeho vystoupení na závěrečné tiskové konferenci k výsledkům summitu. Kromě toho se k jednání G-20 vyjádřili vedoucí představitelé ruských ministerstev, představitelé akademických a podnikatelských kruhů aj.

Vybrané názory ruských představitelů v návaznosti na závěrečnou deklaraci G-20 můžeme v podstatě shrnout do následujících tezí:

  • Úsilí jednotlivých zemí čelit nepříznivým faktorům světové ekonomiky je v podmínkách stále rostoucí globalizace hospodářských procesů evidentně nedostatečné.
  • Za dobu ruského předsednictví v G-20 (v porovnání s vrcholem krize v letech 2008-2009) bylo dosaženo pokroku ve všech stanovených prioritách pro toto období. Jedná se především o dosažení hospodářského růstuprostřednictvím efektivní regulace, vytvoření pracovních míst a investic, udržitelnost veřejného zadlužení, vládní reformy a obnovení důvěry na finančních trzích. Nicméně úroveň nezaměstanosti v zemích G-20 zůstává na vyšším stupni v porovnání s předkrizovým obdobím.
  • V souladu s plánem opatření na tzv. de offshorizaci se počítá s podstatným snížením odlivu kapitálu do oblastí s nižším daňovým zatížením tzv. daňových rájů.
  • V průběhu jednání na tzv. fóru B-20 (setkání podnikatelů ze zemí G-20) prezident Putin prohlásil, že žádná diskutovaná opatření v rámci summitu G-20 nemohou být realizována bez účasti podnikatelské sféry a reálného sektoru.
  • Zabezpečení růstu přímých zahraničních investic je spojeno s řešením otázky volného pohybu kapitálu. Řešení otázky růstu poptávky po dlouhodobých investicích a stimulace soukromých investic je také přímo závislá na kvalitě řízení, záruk a zavádění schémat tzv. státně soukromého partnerství.
  • Představitel ministerstva hospodářského rozvoje RF v rámci summitu G-20 prohlásil, že v případě podpisu zvláštní dohody o podpoře obchodu by se hodnota plateb
    při přechodu zboží přes hranice mohla v průměru snížit až na úroveň 5% z hodnoty zboží. Podepsání příslušného dokumentu se předpokládá v prosinci t.r. na Bali v rámci ministerské konference WTO.

Ze závěrečné deklarace byla ruskou stranou akcentována zejména témata spojená s nutností rozpracování příslušných opatření na národní úrovni s cílem zlepšení investičního klimatu a financování investic. Dalšími zájmovými oblastmi ruské strany se staly opatření ke stimulaci hospodářského růstu, zaměstnanosti, de offshorizace a reforma MMF.