Velvyslanectví České republiky v Moskvě

česky  по-русски 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Společná účast ČR na mezinárodním veletrhu Woodex 2013

(Archivní článek, platnost skončena 19.12.2014.)

Ve dnech 24.–27.11.2013 se v Moskvě uskutečnil specializovaný veletrh z oboru dřevozpracujících technologií a zařízení Woodex. V rámci této akce se ruským partnerům představilo celkem 9 CZ firem a podnikatelů – Pilana Wood, Pilana Saw Bodies, Jiří Mynář, AC Word, GDA Pikl, Gremi Klima, Rojek, Neva Trade a Adamik Trade.

Veletrh Woodex společně s níže zmíněnou výstavou Lesdrevmash je nejvýznamnější akcí v oboru dřevozpracujících technologií v RF. V tomto roce se veletrhu zúčastnilo více než 420 vystavovatelů z 29 zemí. Společnou účast ČR organizovalo MPO ČR, jejím realizátorem byla společnost Messag Time. Obě akce taktéž podpořili osobní účastí vedoucí ekonomického úseku ZÚ Moskva M. Bašta a pracovník ekonomického úseku J. Pytlíček.

Expozice českých firem se těšily solidnímu zájmu ruských návštěvníků. Přes konkurenci nejen tradiční evropské provenience, jako je Německo a Itálie, ale i stále agresivnějších východoasijských výrobců, jsou české dřevozpracující technologie na ruském trhu úspěšné. Je však třeba se vždy přizpůsobovat konkrétním zákazníkům a neustále držet krok s technologickým vývojem v daném oboru. Podle vyjádření většiny představitelů českých vystavovatelů ruský trh v tomto segmentu stabilně mírně roste. Pro řadu českých firem se jeho podíl na celkovém objemu zakázek pohybuje v řádech desítek procent
a na rozdíl od řady jiných trhů si uchovává růstovou tendenci.

RF je zemí s největším ročním přírůstkem dřeva na světě, přičemž objem jeho těžby stabilně roste. Dosud se však naprostá většina tohoto materiálu vyváží v surovém, neopracovaném stavu. Je zřejmé, že pokud chce RF zvýšit podíl zpracování dřevní hmoty přímo na území RF (a tím mj. zvýšit podíl průmyslové výroby s vyšší přidanou hodnotou), musí především stimulovat zavádění dřevozpracujících technologií. Z tohoto pohledu je třeba ocenit, že celá řada českých firem nabízejících moderní dřevozpracující technologie se již na ruském trhu úspěšně etablovala a daří se jim své aktivity na tomto velmi perspektivním trhu postupně rozšiřovat.

1