Velvyslanectví České republiky v Moskvě

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Gajdarovské fórum - účast exprezidenta ČR V. Klause

Ve dnech 15.–18. ledna 2014 se v Moskvě konal další ročník již tradičního Gajdarovského fóra, jehož se každoročně účastní řada renomovaných ekonomů a známých tváří ruské i mezinárodní politiky a byznysu. Letošního ročníku se mimo jiné zúčastnil i exprezident ČR Václav Klaus, který zde vystoupil se svým příspěvkem.

Hlavním řečníkem celého fóra byl předseda vlády RF Dmitrij Medveděv, který se ve svém projevu zaměřil na hledání cest k většímu růstu ruské ekonomiky. D. Medvěděv se ve svém cca půlhodinovém vystoupení soustředil mj. na otázky vzdělávání, good governance – zejm. větší odpovědnosti regionů, a podpory malému a střednímu podnikání. Zmínil i některé další problémy ruské ekonomiky jako například potřebu nových technologií a investic a zvyšování kvality, tj. produktivity práce.

Další řečníci v hlavním panelu (bývalý italský ministerský předseda M. Monti, exprezident ČR V. Klaus, generální tajemník A. Gurría, šéf největší americké banky J.P. Morgan Chase International J. Frenkel, viceprezidentka Světové banky R. Kyte a zástupce akademického sektoru J. Sachs z Columbia University) se povětšinou věnovali aktuálnímu stavu světové ekonomiky, kterou vnímají jako rostoucí – s výjimkou Evropy. Problémům v Evropě také věnovali největší pozornost.

V. Klaus kromě různých tezí na adresu Evropy a Eurozóny ve svém vystoupení zároveň formuloval základní předpoklady ekonomického růstu, tj. především efektivní politický pluralismus a skutečnou tržní ekonomiku včetně liberalizace a deregulace trhů. V. Klaus během svého pobytu v Moskvě také udělal bezmála 10 televizních, rozhlasových a novinových rozhovorů.

Během fóra došlo již tradičně k představení ekonomického výhledu OECD pro Rusko. Generální tajemník OECD A. Gurría nejprve pochválil Rusko za dobrou makroekonomickou politiku. Následně ale doporučil zaměřit se na hlavní problémy, tj. na přílišnou závislost ruské ekonomiky na přírodních zdrojích, zhoršující se situaci na pracovním trhu a na efektivnější boj s korupcí.

Galerie


Klaus leden 2014