Stálá delegace České republiky při NATO v Bruselu

česky  english 

rozšířené vyhledávání

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Afgháncům předáme zemi podle plánu, oznámil šéf NATO

(Archivní článek, platnost skončena 20.03.2013.)

Severoatlantická aliance předá zodpovědnost za bezpečnost v Afghánistánu místní armádě a policii podle dohodnutého plánu, tedy do konce roku 2014. Podle generálního tajemníka NATO Anderse Fogh Rasmussena se 130 tisíc aliančních vojáků bude stahovat postupně.

"Afghánistán je naší nejvyšší prioritou," uvedl Rasmussen na úvod dvoudenní schůzky ministrů obrany členských zemí v Bruselu, která se situací v Afghánistánu bude zabývat. Aliance bude podle Rasmussena předávat odpovědnost v jednotlivých částech země Afgháncům přesně podle dohodnutého plánu, tedy do konce roku 2014.

Rasmussen tak reagoval na oznámení amerického ministra obrany Leona Panetty, který chce ukončit americké bojové operace v zemi už v roce 2013, tedy rok před plánovaným stažením. Američtí vojáci by se pak místo bojů měli věnovat výcviku afghánských bezpečnostních sil. Podle Panetty by z bojové role měla vystoupit i celá koalice.

Podobně se vyjádřil i francouzský prezident Nicolas Sarkozy, jehož země navíc v reakci na nedávnou smrt několika francouzských vojáků po útoku jednoho z příslušníků afghánské armády oznámila stažení svých bojových jednotek z Afghánistánu na konci příštího roku.

Rasmussen připomněl, že plán počítá s předáním poslední provincie v polovině příštího roku. Role koaličních sil se tak bude postupně měnit z bojové na podpůrnou. Celý proces ale musí být podle jeho slov koordinovaný. "Afghánské síly jsou den ode dne silnější a schopnější. Vedou zhruba 40 procent všech bojových operací a zajišťují bezpečnost pro polovinu afghánské populace," shrnul současnou situaci šéf NATO.

http://www.natoaktual.cz/afghancum-predame-zemi-podle-planu-oznamil-sef-nato-fxq-/na_zpravy.aspx?c=A120203_061636_na_zpravy_m00