Stálá delegace České republiky při NATO v Bruselu

česky  english 

rozšířené vyhledávání

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Čeští vojáci by měli zůstat v Afghánistánu do roku 2014

(Archivní článek, platnost skončena 20.03.2013.)

Čeští vojáci by měli působit v rámci mezinárodních sil v Afghánistánu až do roku 2014. Ještě na jaře chce ministr obrany Alexandr Vondra přeložit návrh jejich mandátu. Počet českých vojáků ve vzdálené misi by se měl podle Vondry ale postupně snižovat.

V Afghánistánu v současnosti operuje zhruba 600 českých vojáků. Mandát vyprší koncem roku. Severoatlantická aliance začala předávat odpovědnost za jednotlivé oblasti Afghánistánu do rukou afghánských bezpečnostních sil a právě v roce 2014 by měli celou zemi kontrolovat už sami Afghánci. Vondra chce o nové podobě mandátu na další dva roky diskutovat i s opozicí, aby měli vojáci o svém nasazení jasno dříve než na konci roku. Především opoziční ČSSD měla v minulosti proti působení českých vojáků výhrady a dokonce prodloužení mandátu blokovala.

"Rozhodně nikdo nemá záměry tam zůstávat ani o den déle, než je naprosto nezbytné," řekl Vondra na brífinku o prioritách ministerstva pro letošní rok. Připomněl, že oficiální české stanovisko k působení v Afghánistánu je, že státy Aliance do země společně přišly a společně by také měly odejít. Některé země, jako například Francie, už ale avizovaly, že by své vojáky chtěla doma dříve.

Počty nasazených českých vojáků v Afghánistánu by se podle Vondry měly postupně snižovat. Proměnit by se měla také podoba provinčního rekonstrukčního týmu v provincii Lógar. Přesně podle plánu NATO by se tak čeští vojáci měli stále více zaměřovat na výcvik příslušníků afghánské národní armády a policie. "Nechci chodit do podrobností, to bude ještě předmětem diskusí v rámci Aliance," dodal Vondra. O podobě afghánské mise ISAF se bude jednat i na květnovém summitu NATO v Chicagu.  

Kromě týmu v Lógaru, který se stará o obnovu a rozvoj celé oblasti, má nyní Česká republika v Afghánistánu i vojáky v uskupení OMLT v provincii Vardak, kde školí tamní ozbrojené síly. Další vojáci - především instruktoři a lékaři - slouží přímo na spojenecké základně na letišti v metropoli v Kábulu. Ještě několik měsíců by měla v zemi působit také stovka elitních bojovníků 601. skupiny speciálních sil.

http://www.natoaktual.cz/cesti-vojaci-by-meli-zustat-v-afghanistanu-do-roku-2014-pcm-/na_zpravy.aspx?c=A120130_153004_na_zpravy_m00