Stálá delegace České republiky při NATO v Bruselu

česky  english 

rozšířené vyhledávání

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Chicagský summit potvrdil dlouhodobost aliančního závazku vůči Afghánistánu

(Archivní článek, platnost skončena 14.06.2013.)

V průběhu summitu vrcholní představitelé 50 států podílejících se na misi ISAF potvrdili své odhodlání nadále Afghánistán podporovat i po ukončení mandátu ISAF na konci roku 2014.

V průběhu summitu vrcholní představitelé 50 států podílejících se na misi ISAF potvrdili své odhodlání nadále Afghánistán podporovat i po ukončení mandátu ISAF na konci roku 2014. Schválením tzv. Strategického plánu pro Afghánistán přítomné zároveň odsouhlasily potřebu vytvoření nové mise pod vedením NATO, která se po plném předání odpovědnosti za bezpečnost do afghánských rukou (dle kalendáře dohodnutého na předcházejícím summitu v Lisabonu) bude po roce 2014 soustředit na výcvik a podporu afghánských bezpečnostních sil.

Toto rozhodnutí bylo přijato za přítomnosti afgánského prezidenta Karzáje, ale také dalších politických představitelů z Pákistánu, Japonska, Ruska, středoasijských států a špiček partnerských mezinárodních organizací OSN a EU. Svůj závazek státy ISAF podpořily také příslibem finančního příspěvku na budování dlouhodobě udržitelných Afghánských národních bezpečnostních sil. Tento příspěvek by měl tvořit součást budoucí podpory širokého mezinárodní společenství, na níž přítomné hlavy států a vlád apelovaly.

V rámci společné veřejné Deklarace hlav států a vlád Afghánistánu a zemí ISAF, která byla vydána, zároveň afghánská vláda potvrdila svůj závazek budování demokratické společnosti, založené na vládě práva a principech dobrého vládnutí. Součástí tohoto jejího závazku je také příslib potírání korupce a dodržování lidských práv všech afghánských občanů včetně žen. Plné znění Deklarace je možné si přečíst zde.