Stálá delegace České republiky při NATO v Bruselu

česky  english 

rozšířené vyhledávání

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Bukurešťský summit NATO o protiraketové obraně

- Alianci se od posledního summitu v Rize podařilo protiraketovou obranu zbavit posledních mýtů. Vždyť již skoro deset let pracuje NATO na protiraketové obraně bojiště. Šest let, od summitu v Praze, se NATO věnuje analýzám zajištění ochrany svého území a obyvatelstva před hrozbou balistických raket. Od minulého roku je pak centrální součástí těchto analýz a příprav také evropský pilíř americké protiraketové obrany.

- Centrální součástí se stal proto, že se o to Česká republika silně zasazovala. Od chvíle, kdy nám vláda Spojených států amerických nabídla umístit na území České republiky radar - jeden z komponentů evropského pilíře - jsme prosazovali paralelní jednání v Alianci o možnostech začlenění tohoto systému do aliančního úsilí v oblasti protiraketové obrany.

- Bukurešťský summit je právě o výsledcích několikaměsíční práce nad implikacemi evropského pilíře . Aliance vypracovala a posoudila v uplynulém období řadu zejména technických aspektů, aby mohla tady v Bukurešti učinit politické prohlášení/zhodnocení.

- Mezi ty nejdůležitější závěry přijaté konsensem patří:

o 1/ Potvrzení, že šíření balistických raket představuje zvyšující se hrozbu pro alianční jednotky, území a obyvatelstvo. Podle NATO je protiraketová obrana součástí širší odpovědi na takovou hrozbu.

o 2/ Uznání, že evropský pilíř - a tedy i radar v České republice - je podstatným příspěvkem k ochraně spojenců.

o 3/ Zdůraznění, že tento radar bude integrální součástí jakékoliv budoucí protiraketové obrany na aliančním základě. A že za tímto účelem již v Alianci pracujeme na propojení evropského pilíře s aliančním úsilí.

o 4/ Úkol, abychom do příštího summitu předložili varianty všezahrnující protiraketové architektury pokrývající celé území Aliance.

o 5/ Ocenění pokroku spolupráce Rady NATO-Rusko v oblasti protiraketové obrany bojiště. Výzva Rusku, aby pozitivně reagovalo na americké návrhy zaměřené na transparentnost a zvyšování důvěry. A v neposlední řadě zopakování připravenosti propojit protiraketové systémy USA, NATO a Ruska.

- Spolu s tímto politickým prohlášením, které je součástí komuniké summitu, jsme se v průběhu jednání všichni shodli na obsahu doplňujících neveřejných zpráv k protiraketové obraně (podrobněji popisující současný stav a úkoly na příští období).

- Výsledky summitu spolu s česko-americkým prohlášením o finalizaci dvoustranné dohody o umístění radaru jsou výsledkem našich pokračujících snah, aby radar - evropský pilíř - sloužil k obraně všech spojenců a byl integrován do alianční architektury protiraketové obrany. (8. 4. 2008)