Stálá delegace České republiky při NATO v Bruselu

česky  english 

rozšířené vyhledávání

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Česká republika slaví deset let v NATO

Generální tajemník NATO, Jaap de Hoop Scheffer přicestoval dne 12. března 2009 do České republiky, kde se podílel na programu k 10-tému výročí vstupu České republiky do Severoatlantické aliance.

V Praze se generální tajemník oficiálně setkal s prezidentem Václavem Klausem, premiérem Mirkem Topolánkem, ministrem zahraničních věcí Karlem Schwarzenbergem, ministryní obrany Vlastou Parkanovou a dalšími představiteli České republiky.

Byl připomenut význam členství České republiky v NATO během posledních 10 let. V rámci rozhovorů byl zdůrazněn význam členství České republiky v NATO během posledních 10 let. Dále byla diskutována klíčová témata, např. současná agenda NATO, včetně příprav výročního Summitu ve Štrasburku a Kehlu ve dnech 3.-4. dubna 2009, operace ISAF v Afghánistánu, rozšíření Severoatlantické aliance, vztahy s Ruskem, proces obranné transformace NATO atd.

Generální tajemník NATO a český premiér se shodli, že existence Severoatlantické aliance 60 let po jejím založení je důkazem, že plnila a plní své poslání, jímž je především zajištění bezpečnosti členských zemí. K tomu již 10 let významně přispívá i Česká republika.

Mirek Topolánek v této souvislosti ocenil i osobní zásluhy Jaap de Hoop Scheffera za vnitřní transformaci NATO a udělil mu pamětní medaili Karla Kramáře. „Vždy jste dokázal pro společné operace získat politickou podporu členských zemí a za to Vám chci osobně poděkovat, protože bez ní by spojenecké síly nemohly účinně působit“, řekl český premiér a připomněl, jak náročné bylo v české poslanecké sněmovně jednání o mandátu českých jednotek v Afghánistánu.

Generální tajemník vystoupil rovněž na konferenci: “Deset let od rozšíření NATO: Úspěchy, výzvy a vyhlídky“, které se rovněž zúčastnili významní domácí i zahraniční hosté, například bývalá ministryně zahraničí USA Madeleine Albright, vrchní velitel spojeneckých sil v Evropě gen. John Craddock, Václav Havel a další.

„Jsou před námi ale i nové výzvy a NATO na ně musí být politicky i vojensky připraveno“, uvedl Jaap de Hoop Scheffer s tím, že Aliance se musí dál vyvíjet a rozšiřovat spolupráci dalšími státy, například nealiančními členy Evropské unie.

Řeč generálního tajemníka na konferenci v Praze

Fotografie z návštěvy generálního tajemníka NATO v České republice