Stálá delegace České republiky při NATO v Bruselu

česky  english 

rozšířené vyhledávání

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Summit NATO v Rize a protiraketová obrana

Summit NATO v Rize byl klíčovým mezníkem v aliančních úvahách o protiraketové obraně evropského území Aliance

Summit NATO v Rize je klíčovým mezníkem v aliančních úvahách o protiraketové obraně evropského území Aliance. Na základě Studie proveditelnosti deklaroval technickou proveditelnost alianční protiraketové obrany a rozhodl o pokračování prací nad tímto projektem. Nyní bude těžiště práce Aliance spočívat v hodnocení politických a vojenských implikacích, vč. aktualizace hodnocení raketových rizik.

Shoda na potřebě zohlednit existenci národních systémů

Dalším klíčovým prvkem summitu je přijetí utajované zprávy k protiraketové obraně NATO, obsahující první náznaky politických a vojenských implikací budování systému. Tato zpráva je postavena na výsledcích Studie proveditelnosti a stejně jako Studie zdůrazňuje potřebu zohlednit při aliančních úvahách existenci národních systémů. Přitom je zřejmé, že technicky pokročilý / unikátní americký protiraketový systém bude hrát významnou roli v průběhu nadcházejících aliančních konzultací.

Načasování Rigy je signál

Vzájemný vztah obou systémů byl posílen i tím, že Aliance rozhodla o dalších pracích nad protiraketovou obranou ještě před tím, než US rozhodly o umístění evropského pilíře jejich národního systému.

Ujištění USA o kompatibilitě

Co se týče kompatibility amerického a aliančního systému, ujistily US v průběhu příprav summitu spojence, že otázka kompatibility US systému s aliančním systémem velení a řízení je důležitým faktorem, na který kladou velký důraz.

Štefan Füle, velvyslanec

leden 2007