Stálá delegace České republiky při NATO v Bruselu

česky  english 

rozšířené vyhledávání

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Česká republika stojí v čele projektu svěřeneckého fondu pro likvidaci nevybuchlé munice v Gruzii

Velvyslanec ČR při NATO Martin Povejšil podepsal 12.3.2010 v Bruselu dohodu s NAMSA o realizaci projektu likvidace nevybuchlé munice a zřízení rehabilitačního centra nemocnice v Gori.

Česká republika, Estonsko a Litva iniciovaly v NATO projekt svěřeneckého fondu Partnerství pro mír, jehož cílem je poskytnout pomoc Gruzii při zvládání závažných problémů s nevybuchlou municí a pozemními minami. V pátek 12.3.2010 byla v Bruselu podepsána dohoda mezi těmito třemi státy a generálním ředitelem agentury NAMSA (NATO Maintenance and Supply Agency), která vypracovala návrh projektu a zajistí jeho kompletní realizaci. Za Českou republiku dohodu podepsal Stálý představitel při Severoatlantické radě Martin Povejšil. Podpisu přihlíželi rovněž zástupce generálního tajemníka NATO vv. Claudio Bisogniero a gruzínský místopředseda vlády a ministr pro evropskou a euro-atlantickou integraci Grigorij Baramidze.

Prostřednictvím tohoto svěřeneckého fondu bude financováno vybavení a trénink pro gruzínský školící tým, který se bude následně podílet na výcviku jednotky expertních ženistů. Na základě iniciativy České republiky se součástí projektu stalo rovněž vybudování specializovaného rehabilitačního centra ve vojenské nemocnici v Gori, ve kterém budou léčeny civilní i vojenské osoby zraněné při incidentech s nevybuchlou municí a nášlapnými minami. Projekt by měl být implementován v průběhu patnácti měsíců a jeho celkový rozpočet je 2,87 milionu euro. České Ministerstvo zahraničních věcí pro tento svěřenecký fond vyčlenilo částku 83 000 euro z rozpočtu pro dobrovolné příspěvky mezinárodním organizacím. Převážnou většinu finančních prostředků a vybavení poskytnou ostatní alianční nebo partnerské země.


Svěřenecké fondy jsou jedním z nejúspěšnějších nástrojů v rámci Partnerství pro mír. Prostřednictvím těchto fondů individuální spojenecké i partnerské státy podporují konkrétní projekty v partnerských zemích, jejichž hlavním cílem je především asistence při bezpečné likvidaci nadbytečných zásob zbraní a munice. Prioritou je rovněž podpora při zvládání dopadů obranných reforem, především rekvalifikace nadbytečného vojenského personálu pro uplatnění v civilním sektoru. Svým zaměřením tyto projekty významně přispívají k budování důvěry mezi NATO a partnerskými zeměmi a mají výraznou humanitární dimenzi. Od vzniku tohoto mechanismu v roce 2000 byly zničeny miliony kusů zbraní, munice a nášlapných min a rekvalifikováno více než 5000 bývalých příslušníků ozbrojených sil. Detailní informace o svěřeneckých fondech lze nalézt na www.nato.int.