Stálá delegace České republiky při NATO v Bruselu

česky  english 

rozšířené vyhledávání

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Česko dá na nové sídlo Aliance 379 miliónů korun

Dne 16.2.2011 uveřejnilo Právo článek týkající se financování nového sídla Aliance. Informace k tématu poskytl velvyslanec Martin Povejšil.

Česko zaplatí na nové sídlo NATO v Bruselu 15,63 miliónu eur (asi 379 mil. Kč), tedy zhruba o 35 procent méně, než předpokládal původní rozpočet. Na dotaz Práva to řekl ambasador v Alianci Martin Povejšil poté, kdy otázku nákladů oživila tisková konference šéfa NATO. „Konečné číslo je o trochu nižší, než původní očekávání,“ řekl Anders Fogh Rasmussen na otázku novináře s tím, že ekonomická situace ve stavebnictví umožnila dosáhnout příznivější smlouvy. Mluvčí Oana Lungesková upřesnila, že celkové náklady budou činit miliardu eur. Stavba začala loni 18. října a dokončení se očekává v srpnu 2015. I snížený rozpočet, místo původních téměř 1,3 miliardy eur (asi 31,6 mld. Kč), však leckde v Evropě vyvolává nevoli zejména zákonodárců, a to vzhledem k tvrdým škrtům v rozpočtech na obranu členských zemí. „Náklady na výstavbu nového sídla jsou jistě nominálně vysoké. V zásadě je ale považujeme za přijatelné,“ řekl velvyslanec Povejšil s tím, že Česko bylo součástí rozhodování a „máme jistotu, že NATO v relaci nároky-kvalita-cena neudělalo zásadní chyby“.

Finance nejdou z peněz na obranu

„Současné sídlo NATO je nevyhovující jak z kapacitních důvodů, tak z pohledu požadavků na jeho funkčnost a bezpečnost. Jako takové je nerekonstruovatelné z hlediska požadavků i platných evropských standardů,“ vysvětlil velvyslanec. Přestavba starého komplexu, vystěhování NATO do provizoria a návrat by vyšly dráž než stavět na zelené louce, upozornil Povejšil a dodal: „Financování se nijak nedotýká českého rozpočtu na obranu, protože je to věc ministerstva zahraničí.“ Argumenty o drahém špásu v době krize jsou ovšem jen pozdní lítostí. Rozhodnutí o stavbě padlo už na washingtonském summitu v roce 1999 a „o jeho přehodnocení na úrovni hlav států a vlád se nikdy vážně nezvažovalo, a to ani v době nejdrsnějšího dopadu ekonomické krize“, řekl Povejšil, podle něhož „politicky do toho nikdo neměl odvahu jít“. České náklady se člení na tři kategorie. Největší položkou je společná část projektu za 10,82 miliónu eur (261,7 mil. Kč). Dále hrubá stavba prostor české delegace, jež bude stát 3,06 miliónu eur (74 mil. Kč), a pak konečné úpravy české mise (1,75 mil. eur, tedy asi 42,4 mil. Kč).

Stěhování NATO má být v roce 2015. * Zahájení stavby: říjen 2010; * Dokončení: srpen 2015; * Dodavatel: firma S.M. Bam Alliance; * Celková cena: 1,05 mld. eur (25,4 mld. Kč); * České náklady: 15,63 mil. eur (379 mil. Kč). (zr)