Stálá delegace České republiky při NATO v Bruselu

česky  english 

rozšířené vyhledávání

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Ministeriáda NATO 18.-19. dubna 2012

(Archivní článek, platnost skončena 09.05.2013.)

Ve dnech 18.-19. dubna 2012 proběhlo v Bruselu zasedání Aliance ve formátu ministrů zahraničních věcí a ministrů obrany.

V bruselské centrále NATO proběhla 18.-19.4 schůzka ministrů NATO. Hlavními tématy byla příprava nadcházejícího květnového summitu v Chicagu a situace v Afghánistánu včetně plánovaného stažení bojových jednotek ze země do konce roku 2014. Spojenci se v Bruselu sešli v takzvaném formátu "jumbo" - tedy za účasti ministrů obrany i zahraničí.  

Českou republiku v Bruselu zastupoval šéf diplomacie Karel Schwarzenberg a ministr obrany Alexandr Vondra. Ten na okraj schůzky podepsal se svým americkým protějškem Leonem Panettou průlomovou mezistátní smlouvu, která umožní českým firmám ucházet se o armádní zakázky v USA. Česko se tak stalo jednou z pouhých dvou desítek zemí, které s USA takovou dohodu mají.

Hlavními tématy ministeriády byla příprava nadcházejícího květnového summitu NATO v americkém Chicagu a především situace v Afghánistánu. Aliance postupně předává zodpovědnost za bezpečnost v zemi Afgháncům a proces by měl skončit v roce 2014. Spojenci diskutují, zda a případně jakou formou by měla být Aliance přítomna v Afghánistánu po tomto datu. S tím souvisí i problematika velikosti a financování afghánských ozbrojených sil. Afghánská armáda a policie by měly mít na konci roku 2014 zhruba 380 tisíc příslušníků. Spojené státy už ale avizovaly, že dlouhodobě "udržitelná" podoba afghánských bezpečnostních sil je na úrovni přibližně 230 tisíc mužů.

NATO pracuje na zcela novém strategickém přístupu - takzvané chytré obraně (Smart Defense). Ta počítá s tím, že některé důležité obranné schopnosti budou spojenci sdílet a podílet se společně na jejich financování. To by mělo být levnější a efektivnější, než aby každá země postupovala samostatně.

Česká republika spolu s dalšími třemi státy Visegrádské čtyřky (Maďarskem, Polskem a Slovenskem) na jednání představila společnou deklaraci, v níž nastínila své budoucí zapojení do jednotlivých projektů Aliance a kde vidí priority NATO. Česká republika chce hrát například vůdčí roli při vrtulníkovém výcviku.