Stálá delegace České republiky při NATO v Bruselu

česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Odpovědi velvyslance Martina Povejšila pro Český rozhlas 1 - Radiožurnál na otázky spojené s rozhovorem ruského premiéra V. V. Putina pro CNN

Dne 2.12.2010 odpovídal velvyslanec Martin Povejšil v Radiožurnálu České rozhlasu 1 na otázky spojené spojené s rozhovorem ruského premiéra V. V. Putina pro CNN (Larry King Live, odvysíláno 2.12.2010 evropského času).

Otázka: Pane velvyslanče, jak moc si dopad Putinových výroků, které jsme citovali, připouštíte vy diplomaté, má se NATO trochu bát, anebo jsme tu svědky jenom tradiční asertivní rétoriky Putinovského Ruska.

Odpověď: Já bych řekl, že v tom je kousek z obojího. Samozřejmě obecný zájem na ratifikaci smlouvy START, ten převažuje i v Severoatlantické alianci, na druhé straně slova premiéra Putina, která nejsou ničím úplně novým, on opakuje jenom to, co jsme od něj slyšeli v minulosti nebo slýchávali v minulosti, ať už v době, kdy byl prezidentem, či poté, co se stal předsedou ruské vlády. A ta slova samozřejmě jaksi obsahují skrytou hrozbu, byť premiér Putin sám říká, že to tak míněno není. Ale v případě, že jaksi naznačuje ruská protiopatření v situaci, kdy smlouva START nebude ratifikována, neříká, kdy má být ratifikována, ale pokud nebude ratifikována, tak v tom samozřejmě určitá skrytá hrozba je.

Otázka: Vnímají členské státy tu snahu amerických republikánů pozdržet ratifikaci smlouvy START, myslela jsem teď členské státy NATO, jako brzdu, nebo spíš ještě šanci s Rusy dál vyjednávat.

Odpověď: Tak, řekl bych, že čím déle se bude odkládat ratifikace smlouvy START ve Spojených státech, tím větší je riziko, že to poznamená to poměrně pozitivní klima ve vztazích mezi Aliancí a Ruskem. A slova premiéra Putina toto zcela jasně naznačují.

Otázka: Pokud Vladimir Putin říká, že v případě, když nebude START ratifikován, tak si bude muset Rusko pořídit nové rakety, nové technologie zbrojení, překvapuje vás to, když na nedávném summitu NATO si Američané dávali záležet na tom, aby nechali zčásti Rusy nahlédnout spojencům pod pokličku v protiraketové obraně?

Odpověď: Tak, pokud já jsem pozorně četl vyjádření premiéra Putina, on to nedává do souvislostí jenom s ratifikací smlouvy START, ale také se spoluprací mezi Severoatlantickou aliancí a Ruskem v oblasti protiraketové obrany. A v zásadě naznačuje, že ty návrhy, které předložil prezident Medveděv spojencům na nedávném summitu Rady NATO - Rusko v Lisabonu, jsou pro ně jakousi zásadní nebo základní podmínkou. To samozřejmě je z hlediska spojenců problematické, protože tak, jak to nastínil prezident Medveděv v Lisabonu, by to znamenalo, že část odpovědnosti Severoatlantické aliance za obranu a bezpečnost spojenců by přešla na ruskou stranu a to je samozřejmě pro spojence a, řekl bych, pro všechny spojence zásadní problém.

Otázka: Prezident Putin se také vymezil proti údajným výrokům amerického ministra obrany Roberta Gatese. Z depeší diplomatů zveřejněných na serveru WikiLeaks, Gates měl říct francouzskému kolegovi, že demokracie v Rusku je pryč a vládne tam uzavřená skupinka příslušníků tajných služeb. A Putin reagoval mimo jiné poukazem na to, že v posledních dvou amerických volbách byl vítěz zvolen jenom malým podílem hlasů. Máte dojem, že ty zveřejněné depeše oslabují Američany při jednání s Ruskem?

Odpověď: Nevím, nechci to, nechci to soudit. Já si spíš myslím, že to zásadní vliv na reálnou kvalitu vzájemných vztahů mít nebude. Ty komunikace jsou míněny jako vnitřní komunikace a jsou samozřejmě příslušným způsobem otevřené. To je běžné ve všech diplomaciích. Samozřejmě to, že dochází k takto masovému zveřejnění interní komunikace, to ničemu asi zásadně nepomáhá, ale nemyslím si, že by se to nějak jaksi negativně promítlo do vztahů mezi státy, které zpravidla bývají nastaveny velmi pragmatickým způsobem.

---------------------------------------------------------

Přepis rozhovoru ruského premiéra pro CNN si můžete přečíst v anglické verzi nebo v ruské verzi na oficiální webové stránce ruského premiéra.