Stálá delegace České republiky při NATO v Bruselu

česky  english 

rozšířené vyhledávání

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Zasedání ministrů zahraničí NATO v Bruselu 23.4.2013

(Archivní článek, platnost skončena 30.04.2014.)

Ministři zahraničí NATO diskutovali 23.4. široký okruh bezpečnostních témat, které zahrnovaly situaci v regionu Blízkého východu a Severní Afriky i vývoj na Korejském poloostrově.

Zasedání ministrů bylo další příležitostí pro transatlantický dialog k mnoha otázkám globální bezpečnosti i k výzvám, kterým bude NATO čelit po roce 2014. Mezi diskutovanými tématy se objevil region Blízkého východu a Severní Afriky, ze zvláštním zaměřením na Sýrii, blížící se milník 2013 pro Afghánistán i vývoj na Korejském poloostrově. V této souvislosti přijala Severoatlantická rada prohlášení k Severní Koreji (viz zde).

Na okraji ministerského zasedání se uskutečnila Rada NATO-Rusko za přítomnosti ruského ministra zahraničí Sergeje Lavrova. Agenda jednání zahrnovala spolupráci v Afghánistánu, výměnu názorů na situaci v Sýrii a v Severní Koreji a další otázky politického dialogu, včetně protiraketové obrany. Rada NATO-Rusko oficiálně zahájila druhou fázi projektu na opravu afghánských vrtulníků.

Ministři rovněž konzultovali ve formátu operace ISAF o budoucím angažmá NATO v Afghánistánu a projednali financování afghánských bezpečnostních sil po roce 2014.