Stálá delegace České republiky při NATO v Bruselu

česky  english 

rozšířené vyhledávání

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Zasedání ministrů zahraničních věcí NATO v Bruselu 4.-5.12.2012

(Archivní článek, platnost skončena 20.12.2013.)

Ministři zahraničních věcí NATO schválili zvýšení protivzdušné obrany Turecka, posílení spolupráce s Ruskem a rozvoj finančního mechanismu pro afghánské národní bezpečnostní síly. Diskuse se dále soustředily na rozvoj vztahů s Gruzií, se zeměmi Západního Balkánu a s globálními partnery.

Ministři zahraničí schválili navýšení turecké protivzdušné obrany prostřednictvím rozmístění střel Patriotu na turecké území. Rozhodnutí reagovalo na žádost Turecka a stojí na principu silné solidarity mezi spojenci. Ministři zdůraznili, že rozmístění bude mít čistě obranný charakter a nepodpoří ani bezletovou zónu ani žádnou ofenzivní operaci. Německo, Nizozemsko a Spojené státy americké vyjádřili ochotu poskytnout systémy Patriot v návaznosti na jejich vnitrostátní schválení. Patrioty budou pod velením NATO.

Zasedání ministrů bylo zahájeno setkáním Rady NATO-Rusko, která podpořila posílení spolupráce v roce 2013. Jednání se za ruskou stranu účastnil ministr Lavrov. Diskuse se týkala společných strategických zájmů, zejména situace v Afghánistánu a na jihovýchodních hranicích Aliance. Byl oceněn pokrok v praktické spolupráci, zejména projekty v Afghánistánu, v boji proti terorismu a proti pašování narkotik.

Spojenci diskutovali partnerskou politiku Aliance a možnosti jejího dalšího posilování a zefektivnění. V tomto bloku byla rovněž potvrzena platnost politiky otevřených dveří a odhodlání NATO pomáhat zemím aspirujícím na členství, aby se k němu přiblížily.

Následující den se konalo zasedání Komise NATO-Gruzie za přítomnosti ministryně Pandžikidze. Alianční ministři ocenili pokrok, který Gruzie učinila, a podpořili všechny strany v zemi, aby udržely momentum probíhajících demokratických reforem. Gruzínské příspěvky do operací byly vysoce oceněny.

Ministerské zasedání bylo zakončeno setkáním ve formátu přispěvatelů do operace ISAF v Afghánistánu s účastí Japonska, EU a OSN. Jednání se účastnil také afghánský ministr zahraničí Rassoul. Tématem diskuse bylo pokračující předávání odpovědnosti za bezpečnost v zemi afghánským autoritám a finanční mechanismu pro udržitelnost afghánských bezpečnostních sil.

(oficiální zpráva zde)