Stálá delegace České republiky při NATO v Bruselu

česky  english 

rozšířené vyhledávání

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Zasedání ministrů zahraničních věcí NATO 3.-4.12.2013 v Bruselu

Ve dnech 3.-4. prosince 2013 se sešli ministři zahraničních věcí NATo. Hlavními tématy jednání byly Afghánistán, přípravy na nadcházející summit v příštím roce a partnerství s Ruskem či Gruzií.

Zasedání ministrů se věnovalo zejména cílům a agendě summitu NATO, který se má konat v příštím roce ve Velké Británii. Summit by se měl zaměřit na schopnosti Aliance a její adaptace po snížení operačního tempa, včetně schopnosti reakce na moderní hrozby, na partnerství i Afghánistán s blížícím se koncem operace ISAF. Ministři diskutovali následně možnosti posílení a zefektivnění partnerské politiky i pokrok v zemích aspirujících na členství v NATO. Severoatlantická rada přijala 3.12. prohlášení k událostem na Ukrajině.

Druhý den zasedání byl zahájen setkáním Rady NATO-Rusko (NRC) za přítomnosti ruského ministra zahraničí Sergeje Lavrova. Předmětem diskuse byly např. situace v Sýrii či vývoj v Afghánistánu, protiraketová obrana a transparentnost ve vojenské oblasti. NRC schválila zahájení nového projektu na odstraňování přebytečné munice v Kaliningradu a zvážení dalších možných projektů v rámci Pracovního programu NRC na rok 2014. NRC přijala rovněž společné prohlášení na podporu práce OPCW v Sýrii.

Následovalo jednání ministrů Aliance a partnerských zemí ve formátu ISAF k Afghánistánu, a to za přítomnosti afghánského ministra zahraničí Z. A. Osmaniho a ministra vnitra U. Daudzaie. Jednání se věnovalo politickému a bezpečnostnímu vývoji v zemi před plánovanými volbami na jaře 2014.

Dvoudenní zasedání ministrů zakončovalo zasedání Komise NATO-Gruzie s ministryní zahraničí Maiou Pandžikidze. Diskutovány byly pokračující reformy v zemi a možnosti hlubší spolupráce Gruzie s Aliancí.