Velvyslanectví České republiky v Dillí

česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Ministr obchodu a průmyslu Indie A. Sharma a „India Show“ v Brně

Ojedinělá výstavní akce zaměřená na prezentaci indických firem z oblasti strojírenských technologií – tzv. India Show – proběhla v rámci letošního Mezinárodního strojírenského veletrhu v Brně ve dnech 10.-14.9.2012. Indickou podnikatelskou misi, kterou tvořilo 135 firem, osobně vedl ministr obchodu, průmyslu a textilu Anand Sharma.

Česká republika se letos stala vedle Japonska jedinou zemí, kde se indická vláda rozhodla uspořádat „India Show“, nejvyšší možnou obchodní  prezentaci indického strojírenského sektoru, což lze považovat z indické strany za poctu a ocenění tradice a kvality strojírenské výroby v České republice. V pavilonu „Z“ brněnského veletrhu se tak otevřela ve dnech 10.-14.9.2012 za účasti 135 indických firem historicky největší přehlídka indického průmyslu v zemích střední a východní Evropy.

Indickou podnikatelskou misi osobně vedl ministr obchodu, průmyslu a textilu Anand Sharma. Na okraj brněnského veletrhu proběhlo také 9. zasedání česko—indické smíšené komise pro hospodářskou spolupráci, letos vůbec poprvé pořádané na ministerské úrovni za účasti ministra Sharmy a jeho českého protějšku ministra průmyslu a obchodu ČR Martina Kuby.

"Má návštěva indické expozice je výrazem zájmu Indie o spolupráci s Českou republikou a jejími firmami. Indie vnímá Českou republiku jako bránu do střední a východní Evropy," prohlásil ministr Sharma při návštěvě veletrhu. Ministr Sharma apeloval na využití všech nových příležitostí k bilaterální spolupráci, které se i díky India Show otevírají pro český a indický průmysl. Ministři se dohodli na vytvoření Smíšených pracovních skupin pro oblasti těžkého strojírenství, dovedností, inovací a farmaceutického průmyslu.

Ministr M. Kuba přislíbil, že se ČR zúčastní jako partnerská země strojírenského veletrhu India Engineering Sourcing Show (IESS) v Bombaji v březnu příštího roku, kterého by se rád osobně zúčastnil s početnou podnikatelskou delegací z ČR.

Ministr A. Sharma se během své návštěvy v prostorách brněnského výstaviště mj. setkal s prezidentem ČR p. Václavem Klausem a předsedou vlády ČR p. Pavlem Nečasem, se kterými prodiskutoval možnosti posílení obchodní spolupráce mezi oběma zeměmi.

Součástí Mezinárodního strojírenského veletrhu konaného v Brně byla celá řada doprovodných akcí, které umožnili interakci zúčastněných českých a indických firem. Dne 11.9.2012 proběhlo „Česko—indické obchodní fórum“ „Česko-indické technologické fórum“ a sérii akcí zaměřených na Indii uzavřela dne 12.9.2012 akce „Česko-indický technologický den“, který bude mít pokračování v r. 2013 v Indii.

Indický trh je v oblasti strojírenství tradiční vývozní destinací pro české firmy. Příležitost pro české firmy se nachází např. v těžebním průmyslu, neboť Indie bude muset v nejbližších letech významně modernizovat svoje technologie.

INDIA SHOW je nejvyšší formu výstavní akce dotované z programu indického ministerstva obchodu a průmyslu, jejímž smyslem je podpora exportu indických firem a podpora rozvoje spolupráce Indie s vybranými prioritními zeměmi.

 „India Show“ na indické straně připravila vládní agentura EEPC India, která je přímo řízena indickým ministerstvem obchodu a průmyslu, v úzké spolupráci s asociací FICCI. Na české straně byly hlavním organizátorem kromě velvyslanectví ČR v Dillí, společnost BVV společně s Ministerstvem průmyslu a obchodu, Svazem průmyslu a dopravy ČR, Hospodářskou komorou ČR a oborovými podnikatelskými svazy.

Galerie


India Show Brno