Velvyslanectví České republiky v Dillí

česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Obchodní aspekty návštěvy ministra obrany ČR v Indii: České společnosti mají šanci uspět v tendrech pro indickou armádu v řádu miliard Kč

(Archivní článek, platnost skončena 12.05.2013.)

Ve dnech 29. a 30. března 2012, v rámci návštěvy ministra obrany ČR A. Vondry v Indii, přicestovala do země rovněž početná podnikatelská delegace.

Podnikatelskou delegaci tvořilo 26 zástupců českých firem z oblasti vojenské výroby, kteří přicestovali společně s oficiální delegací a přibližně stejný počet zástupců českých firem se k delegaci připojilo v Indii. Návštěva ministra obrany ČR a podnikatelské delegace probíhala na pozadí veletrhu obranného průmyslu DEFEXPO India 2012 v Dillí, na kterém byla formou oficiální účasti přítomna rovněž Česká republika. Kromě zástupce Ministerstva průmyslu a obchodu ČR a zástupce společnosti Veletrhy a výstavy Brno, byli na českém stánku přítomni zástupci firem AVEC CHEM, Česká letecká servisní, EGO Zlín, ERA, EUROLAMP, OMNIPOL, Poličské strojírny, SELLIER & BELLOT, SVOS, ZEVETA AMMUNITION a ŽDAS. Celkově se tak v době konání veletrhu DEFFEXPO 2012 pohybovalo v Dillí téměř 50 zástupců českých firem z oblasti zbrojní výroby.

Veletrh DEFEXPO India bezesporu patří k akcím, na kterých by měla být účast českých firem nadále podporována, ať už se jedná o podporu ze strany Ministerstva průmysl, Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu (AOBP) nebo ze strany Ministerstva obrany. V letošním roce se na podpoře této akce dohodly všechny výše uvedené instituce. MPaO zajištěním oficiální účasti České republiky, z níž vyplývá přímá podpora přítomnosti firem na výstavě, MO přijetím pozvání k účasti na veletrhu na nejvyšší úrovni a AOB zorganizováním doprovodné podnikatelské mise. Jedná se tedy o příklad, jak by měla spolupráce výše uvedených institucí při podpoře českých firem v daném oboru vypadat a lze si jen přát, aby se českým firmám působícím na indickém trhu obranného průmysl dostávalo stejně štědré podpory i v dalších letech.