Velvyslanectví České republiky v Dillí

česky  english 

rozšířené vyhledávání

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Předseda Senátu PČR Milan Štěch v Indii v doprovodu senátní a designérské delegace

(Archivní článek, platnost skončena 17.04.2013.)

Ve dnech 8.-13.5.2011 navštívil Indii předseda Senátu Parlamentu ČR p. Milan Štěch v doprovodu senátní delegace a podnikatelské designérské delegace. Předsedu Senátu Parlamentu ČR M. Štěcha na návštěvě v Indii doprovodil místopředseda Senátu a člen senátorského klubu KDU-ČSL P. Pithart, náměstek ministra průmyslu a obchodu M. Hovorka, senátoři za ODS, ČSSD a TOP 09 R. Svoboda, J. Žaloudík a J. Horník, poradce předsedy Senátu J. Kohout a 24 členná podnikatelská delegace složená z uměleckých sklářů, výrobců umělecky zpracovaného užitkového skla, křišťálu a porcelánu, výrobců šperků, týmu módní návrhářky L. Rochové, zástupců CzechTrade a automobilového designu Škoda Auto, kteří ve spolupráci se ZÚ Dillí představili Týden českého designu v Indii.

08.06.2011 / 10:01

Předseda Senátu PČR M. Štěch byl přijat prezidentkou Indie P. Patil, viceprezidentem Indie a předsedou Horní komory Parlamentu M. H. Ansárím, premiérem M. Singhem, předsedkyní Dolní komory Parlamentu M. Kumárovou, předsedkyní opozice v Dolní sněmovně S. Svarádžovou, guvernérem státu Maháráštra K. Šankaranarajanem a členy vlády státu Maháráštra, ministrem zahraničních věcí S. M. Krišnou, ministrem pro malé a střední podniky V. Singhem, ministryní kultury K. Selja a dalšími představiteli státní správy a obchodních kruhů. Oficiální i podnikatelská delegace také navštívila Firozábád, indický sklářský klastr, kde se seznámila se způsoby výroby skla v Indii.

Návštěva M. Štěcha a projekt Týden českého designu v Indii měly významný obchodně-ekonomický a kulturní rozměr. Obchodní semináře v Dillí a Bombaji představily indické podnikatelské klientele současnou českou sklářskou a porcelánovou výrobu tradičního křišťálu, moderního porcelánu, módních šperků, umělecky zpracovaného užitkového skla a autorské práce současného sklářského a módního designu a pomohly českým firmám v otevření dveří na indický dynamický a perspektivní trh. Český design a práce českých sklářů a výrobců moderního porcelánu a šperků byly prezentovány na výstavě „Zázraky a krásy českého designu“ v dillíské galerii Lalit Kala Akademi ve dnech 10. - 17. 5. 2011 a na stejnojmenných seminářích o českém designu v Dillí a Bombaji. Týden českého designu vyvrcholil dne 10.5.2011 galavečerem v prostorách ZÚ přehlídkou kolekce módní návrhářky Liběny Rochové, doprovázenou prezentací automobilového designu Škoda Auto a výběrem sklářského designu. V Bombaji (12.-13.5.) projekt Týden českého designu v Indii podpořila bollywoodská hvězda českého původu Yana Gupta.