Velvyslanectví České republiky v Dillí

česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Český design uchvátil srdce bollywoodských hvězd

(Archivní článek, platnost skončena 17.04.2013.)

Za přítomnosti politiků, bollywoodských celebrit, indických obchodních špiček a dalších až 700 hostů otevřel v Bombaji dne 16. dubna 2012 velvyslanec ČR v Indii M. Stašek „Czech Art Gallery“ - první stálé centrum českého skla a designu v Indii. Vzniku tohoto dalšího českého ostrůvku na indickém trhu předcházela úspěšná prezentace českých sklářů v Indii v květnu 2011, kterou za finančního přispění MZV ČR v rámci podpory ekonomické diplomacie realizovalo české velvyslanectví v Dillí ve spolupráci s agenturami CzechTrade a CzechTourism. Akce byla tak zářivou připomínkou věhlasu českého sklářství a její úspěch společně se zájmem indické movité klientely vyústil v otevření permanentní české umělecké galerie.

Na slavnostním zahájení galerie se účastnilo čtrnáct českých firem, které představují paletu toho nejlepšího, co současný český sklářský design nabízí. Nechyběli hlavní velcí producenti jako Moser, Crystalex, Caesar Crystal Bohemiae anebo Preciosa. Jedinečným rukopisem a extravagancí zaujal Bořek Šípek. Tradiční sklářskou uměleckou tvorbu sklářů pak reprezentovali současné špičky v oboru jako Jiří Pačínek, Jiří Tesař, František Halama nebo Lukáš Pokorný. Malované sklo představil Zdeněk Kudláček a prostorové objekty ze skla TGK. Byly zde samozřejmě zastoupeny i šperky a bižutérie prezentované společnostmi G&B beads a ŠENÝR Bijoux. Jako kontrapunkt pak působily ukázky kovářského umění značky Gibbus, které ukázaly, že design a umění lze dělat i ze železa.

České sklo a um českých designérů zaujal nejen zástupce místní podnikatelské smetánky, ale získal si i srdce bollywoodských hvězd, které na slavnostním otevření galerie vystoupily.

Otevření galerie v Bombaji - srdci indického byznysu, tak znamená nejen pomyslný návrat českých sklářů na perspektivní indický trh, ale představuje další důležitý krok, který napomáhá prezentaci nové tváře ČR v Indii, jako země inovativních technologií s bohatou kulturní historií, která za svými krásami láká každoročně stále více indických turistů, ale i investorů.  Při prosazování českých zájmů by v Bombaji měla napomáhat i nová honorární konzulka ČR pí Rashmi Jolly, která byla u příležitosti výše uvedené akce uvedena do funkce.