Velvyslanectví České republiky v Dillí

česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Příručka pro firmy, NGOs a veřejné instituce k Fondům vnější spolupráce EU

Vedle strukturálních fondů EU, které jsou v ČR známé, existuje i mnoho dalších fondů, nástrojů a programů EU, do kterých se mohou české firmy a neziskové organizace zapojit. Níže naleznete informace o nástrojích vnější spolupráce EU – tj. fondech EU pro spolupráci s mimoevropskými (zejména rozvojovými) zeměmi světa.

Ve víceleté finanční perspektivě EU na období 2014-2020 bylo na Fondy vnější spolupráce EU vyčleněno více než 50 mld. EUR. Samostatně pak stojí 11. Evropský rozvojový fond (EDF), na který členské státy přispějí mimo rozpočet EU dalších 30,5 mld. EUR.

Evropská unie věnuje v období finanční perspektivy EU 2014 – 2020 zhruba 9,5 miliard EUR ročně na vnější spolupráci EU. Tyto prostředky jsou využívány jak na rozvojovou pomoc, tak i na spolupráci nerozvojového (zejména ekonomického) charakteru, humanitární pomoc, podporu investičních projektů ve spolupráci s mezinárodními finančními institucemi, makrofinanční pomoc, různé agentury a rezervní fondy pro nenadálé události atd. Mimo rozpočet EU existuje samostatně také Evropský rozvojový fond, který je financován z dobrovolných příspěvků členských států EU.

Hlavním cílem těchto fondů EU je přispívat k rozvoji partnerských zemí mimo EU, upevňovat vzájemné vztahy s nimi a prosazovat evropské hodnoty a politiky ve světě. Prostředky EU jsou využívány různými způsoby: přímou rozpočtovou podporou partnerských zemí, pro spolupráci s mezinárodními organizacemi, jako příspěvky do dalších fondů (zejména investičních facilit EU), formou delegované spolupráce na vybrané členské státy EU, ale také formou tendrů na projekty EU, kterých se mohou účastnit i české firmy, NGOs, orgány státní správy a místní samosprávy. 

Projekty vnější spolupráce EU se zaměřují na desítky různých oblastí – od energetiky (vč. jaderné), dopravy, životního prostředí, obchodu, zemědělství, ICT či výzkumu až po podporu demokracie, lidských práv a právního státu, migraci, bezpečnost, zdravotnictví, školství, sociální rozvoj, kulturu, podporu občanské společnosti či reformy státní a veřejné správy atd.

Zájem o fondy vnější spolupráce EU v ČR stále narůstá. Českým subjektům se v rámci nich podařilo v letech 2007 – 2011 realizovat projekty ve výši cca. 305 milionů Kč ročně, přičemž mezi hlavními dodavateli služeb, dodávek, prací a hlavními žadateli grantů se umístilo více než 30 českých organizací. Ostatní se účastnili jako subdodavatelé či v rámci konsorcií.

Plánované projektyv rámci nástroje IPA, nástrojů ENI, EDF, DCI, EIDHR,  ISP, NSCI a ICI+ a nástroje ICI.  České firmy a NGOs, které mají zájem dostávat od MZV ČR včasné informace o konkrétních projektech EU v daných sektorech a zemích přímo do své emailové schránky, se mohou přihlásit do „mailing listu“ na eupo@mzv.cz.

Tendry na projekty vnější spolupráce EU jsou vypisovány na webových stránkách EuropeAid. Vyhledávat lze podle jednotlivých fondů EU nebo podle zemí.

Pravidla tendrů EU na projekty vnější spolupráce jsou stanoveny v manuálu Evropské komise – tzv. PRAG 2013, ke kterému poskytuje MZV ČR bezplatné poradenství na eupo@mzv.cz, kde je možno si sjednat i osobní schůzku. 

MZV ČR poskytuje zájemcům o tyto fondy EU bezplatné poradenství na eupo@mzv.cz, kde je možno si sjednat i osobní schůzku.

MZV ČR pořádá pro české firmy a NGOs také pravidelné semináře k jednotlivým nástrojům vnější spolupráce EU, viz http://www.mzv.cz/jnp/cz/zahranicni_vztahy/evropska_unie/vnejsi _vztahy_eu/vnejsi_pomoc_eu/fondy_vnejsi_spoluprace_eu_prilezitosti.html, kde je možno si stáhnout i detailní příručky a prezentace.

„Příručku k Fondům vnější spolupráci EU“ naleznete v příloze.

přílohy

Příručka k Fondům vnější spolupráci EU 2 MB PPT (Prezentace) 23.4.2014