Velvyslanectví České republiky v Dillí

česky  english 

rozšířené vyhledávání

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

S & P´s varuje Indii před dalším snížením investičního ratingu

Ratingová agentura Standard & Poor´s varovala Indii před dalším snížením jejího investičního ratingu. Indie by se tak mohla stát prvním padlým andělem BRIC. Hlavním důvodem pro vydání uvedeného varování je podle Standard & Poor´s politický chaos, který v současné době Indii provází. Hrozba dalšího snížení investičního ratingu však může mít na řešení politicko-ekonomické krize pozitivní vliv.

Dne 11. června 2012 varovala ratingová agentura Standard & Poor´s Indii před dalším snížením jejího investičního ratingu. Agentura tentokrát investiční rating na úrovni BBB- zachovala (na uvedenou hodnotu jej snížila v dubnu letošního roku), svojí zprávou „Indie se může stát prvním padlým andělem BRIC“ ale varovala Dillí před dalším možným snížením investičního hodnocení. Pokud by se varování S&P´s naplnilo a agentura by hodnocení v budoucnu znovu snížila, spadl by investiční rating Indie do spekulativního pásma (BB+ a níže), což by mělo za následek odliv investic ze země. K vydání varování se ratingová agentura odhodlala na základě pomalého tempu růstu indické ekonomiky, která za poslední čtvrtletí finančního roku 2011/12 vzrostla pouze o 5,3 %. Podobný pokles tempa růstu HDP zažila Indie naposledy v roce 2003-04. Zda ke snížení ratingu v budoucnu dojde, záleží na způsobu, jakým se vláda vypořádá se zpomalováním ekonomického vývoje. Autor zprávy, analytik S&P´s Joydeep Mukerji, však uvádí, že hlavním důvodem pro vydání uvedeného varování je politický chaos, který v současné době Indii provází.     

Podle Mukerjiho zprávy oslabuje akceschopnost indické vlády především rozdílný názor na způsob provádění ekonomických reforem dvou hlavních osobností současné indické politické scény. Předsedy vlády Manmohana Singha a Sonii Gandhiové, předsedkyně Indického národního kongresu (INC – Indian National Congress), politicky nejsilnější strany vládní koalice. Zatímco M. Singh je zastáncem radikálnějších ekonomických reforem a rozsáhlé liberalizace trhu, jsou ostatní vlivní členové INC, včetně Sonii Gandhiové, z obavy ze ztráty voličů a z kritiky opozice v tomto ohledu mnohem konzervativnější. Úsilí předsedy vlády je touto skutečností výrazně limitované.

Podle D. Mehty, generálního ředitele investiční společnosti Enam Securities, však může mít hrozba dalšího snížení investičního ratingu na řešení politické krize pozitivní vliv a předseda vlády M. Singh by tak mohl mít možnost radikální ekonomické reformy konečně realizovat. Indická centrální banka (Reserve Bank of India, RBI) by mohla podle D. Mehty v reakci na uvedenou hrozbu snížit úrokovou repo sazbu a tím ekonomický růst rovněž podpořit. Možné snížení repo sazby společně s poměrně stabilizovanou inflací a poklesem ceny ropy by tak, podle D. Mehty, mohlo mít velmi pozitivní vliv na budoucí vývoj investičního trhu, potažmo na vývoj indické ekonomiky.    

Indická rupie reagovala na zprávu agentury Standard & Poor´s oslabením o 32 paisů na 55,74 RS/USD a burzovní index BSE Sensex ztratil celkem 50,86 bodů. V průběhu dne, před vydáním zprávy Standard & Poor´s, uvedený index naopak o 174 bodů posílil. Ministr financí Pranab Mukherjee se snažil vzniklou situaci uklidnit vyjádřením, že varování Standard & Poor´s není založeno na aktuálních informacích. I přesto, že reálný růst indického hospodářství nedosahuje očekávaných hodnot, není varování podle ministra financí podloženo žádnými významnými ekonomickými událostmi, které by měly mít za následek vyšší zranitelnosti indického hospodářství. Mukherjee naopak předpověděl změnu současného trendu vývoje indické ekonomiky a varování agentury Standard & Poor´s jednoznačně odmítl.