Velvyslanectví České republiky v Dillí

česky  english 

rozšířené vyhledávání
czech_republic_participation_at_iree_1
Foto: J. Hainz
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Účast českých firem na veletrhu železniční techniky IREE 2013

(Archivní článek, platnost skončena 20.09.2014.)

Kdy: 03.10.2013 - 05.10.2013, Kde: Pragati Maidan, Mathura Road, New Delhi

Česká republika se formou oficiální účasti zúčastnila ve dnech 3.-5.10.2013 zúčastnilo veletrhu železniční techniky IREE 2013 v Dillí. ČR na IREE 2013 reprezentovalo 9 českých firem a institucí.

V termínu 3.-5.10.2013 se v Dillí uskutečnil veletrh železniční techniky IREE (International Railway Equipment Exhibition) 2013, bienální veletrh s více než dvacetiletou tradicí a a největší výstavní akce svého druhu v Indii. Letošního ročníku se zúčastnilo přes 500 vystavovatelů z 25 zemí a prohlédlo si ji 15 tis. návštěvníků.

Český stánek, podporovaný ze strany Ministerstva průmyslu a obchodu ČR, na výstavě IREE 2013 zahajoval velvyslanec ČR v Indii Miloslav Stašek a u české expozice se zastavil při prohlídce výstaviště rovněž indický ministr železnic Mallikarjun Kharge. IREE 2013 se zúčastnily české společnosti Bonatrans Group, ČSAD Uherské Hradiště, DAKO CZ, PARS Komponenty, PROMAN, Škoda Electric, TOS Kuřim – os a VÚKV. Účast českých firem zastřešovala přítomnost zástupce MPO a dále přítomnost generální ředitelky Asociace podniků českého železničního průmyslu (ACRI) M. Vopálenské. Organizačně zajistila účast českých firem společnost Integra Praha.

Některé české firmy jsou již na indickém trhu železniční dopravy zavedeny, další se na indický trh chystají vstoupit. Společnost Bonatrans oznámila, že otevře v indickém Aurangábádu vlastní výrobní závod. Doplňkový program pro české firmy sestával ze setkání s indickým ministrem železnic Mallikarjun/em Kharge/m, členy Railway Board/u, s představiteli výzkumné a standardizační organizace RDSO (Research Design and Standards Organization), s výrobcem železničních vozů ICF (Integral Coach Factory) a s výrobcem lokomotiv CLW (Chittaranjan Locomotive Works). Řadu dalších schůzek se zástupci indických i mezinárodních firem absolvovali zástupci českých firem samostatně. V průběhu veletrhu IREE 2013 bylo dohodnuto, že indická strana předloží české straně návrh Memoranda o porozumění, které by se mělo stát základem budoucí užší spolupráce mezi Ministerstvem dopravy ČR a indickým Ministerstvem železnic. Na závěr veletrhu byl v prostorách ZÚ Dillí uspořádán koktejl, kterého se zúčastnilo téměř 70 hostů a vystavovatelů a zástupci tisku z 8 indických deníků.

Široké účasti místních vystavovatelů, zahraničních firem i účasti českých firem na IREE 2013 odpovídá význam, který má kolejová doprava pro Indii. Největším provozovatelem kolejové dopravy je v Indii „Indian Railways“, monopolní provozovatel železniční dopravy, který zaměstnává 1,4 milionu zaměstnanců a spravuje 63 tis. kilometrů tratí (115 tis. kilometrů kolejí), z čehož je 16 tis. kilometrů tratí elektrifikováno. Indian Railways vládnou flotile 7500 lokomotiv, 37 tis. osobních a 220 tis. nákladních vagonů, a spravují 6800 nádraží, 300 dep a 700 železničních opraven. Denně vypraví Indian Railways 11 tis. vlaků a přepraví téměř 25 milionů cestujících. Jen ve finančním roce 2013/2014 počítá rozpočet Indian Railways s investicemi ve výši 8,9 miliardy euro a dalších 14,5 miliardy euro má být v uvedeném roce do železniční dopravy investováno formou partnerství státu a soukromého sektoru (PPP). Pod hlavičku Indian Railways spadá celá řada místních výrobců lokomotiv, vagónů a dalšího železničního vybavení a rovněž dalších 14 organizací pro elektrifikaci, modernizaci, výzkum, standardizaci a design, které jsou řízeny nejvyšším řídícím orgánem Indian Railways - Railway Board/em. Výše uvedené skutečnosti vytváří z Indian Railways jednoho z největších železničních přepravců na světě, který na sebe logicky poutá pozornost výrobců železničního vybavení ze všech světadílů. 

galerie


IREE 2013