Velvyslanectví České republiky v Dillí

česky  english 

rozšířené vyhledávání
img_4781
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

ČR na veletrhu "North East Farm & Food Tech" v Guwahati

(Archivní článek, platnost skončena 28.03.2014.)

Kdy: 20.04.2013 - 23.04.2013, Kde: Maniram Dewan Trade Centre, Guwahati, Ássám, Indie

Ve dnech 20.-23.4. 2013 se uskutečnil v Guwáhatí zemědělský veletrh „North East Farm & Food Tech 2013“, kterého se ČR zúčastnila jako partnerská země.

Zemědělský veletrh „North East Farm & Food Tech 2013“ je největší zemědělskou výstavou v regionu severovýchodních indických států, v nichž zemědělství přispívá k tvorbě HDP ze 70 až 80%. Výstavy se zúčastnilo 350 firem, které vystavovaly zemědělské produkty, zařízení na jejich zpracování a uchování (po sklizňový management) a předsklizňovou část zemědělského cyklu.

ČR se letošního veletrhu zúčastnila jako partnerská země pod záštitou ministra zemědělství P. Bendla a za finanční podpora Ministerstva zemědělství ČR. Organizaci účasti firem na této výstavě zajišťoval CzechTrade. Ať už přítomností zástupce nebo formou katalogové prezentace se této výstavy zúčastnilo celkem 14 českých firem (Brematech, Nerez Cidlina, VARI, AGRA Group, Watersavers, SECO Group, TIP, OVACHEM, VITKOVICE INDIA POWER, RNM, RAVAK-Rožmitál, ISOline EU, Bauer Technics, Hamé).

Veletrh zahájil a českou expozici zahájil velvyslanec Ing. Miloslav Stašek a ekonomický diplomat ZÚ Dillí Ing. Jiří Janíček, společně s předsedou vlády státu Assám T. Gogoi/em, ministrem zemědělství N. S. Deka/ou, ministrem vodních zdrojů R. L. Pugu/em, ministrem zavlažování A. Dey/m a ministrem průmyslu, obchodu a energetiky P. Bardoloi/em. V rámci veletrhu se uskutečnil seminář, na kterém české firmy představily zájemcům nabízené produkty a služby. Přítomní zástupci českých firem se rovněž zúčastnili jednání velvyslance Staška s ministrem vodních zdrojů, s ministrem zemědělství, s ministrem průmyslu obchodu a energetiky a zúčastnili se rovněž přijetí u předsedy vlády státu Assám T. Gogole, kde měly české firmy možnost představit své výrobky a služby.

Svazové státy indického severovýchodu (Assám, Meghalaya, Tripura, Mizoram, Manipur, Nagaland a Arunáčalpradéš, tzv. Sester) jsou se zbytkem Indie spojeny jen úzkým pruhem země. V důsledku toho a nevyjasněných hraničních sporů se sousední Čínou, Bangladéšem a Barmou jsou tyto státy geograficky izolovány, což má negativní vliv na obchodní výměnu s ostatními státy indické federace. Dominantním faktorem tvorby HDP je zemědělství, ve kterém pracuje 70 % populace (produkce rýže, čaje, řepky, juty, papáji, citrusů, koření). Assám představuje s 30 mil. populací, 4 % ekonomickým růstem, strategickou řekou Brahmaputrou bránu do SV oblasti Indie. Assám je ekonomicky nejsilnějším a průmyslově nejvyspělejším státem regionu.

V regionu se očekává perspektivní ekonomický rozvoj (zejména v případě otevření obchodních cest do sousedních států). ZÚ Dillí věnuje tomuto regionu pozornost především z pohledu uplatnění technologií na zpracování zemědělských produktů a využití zemědělské techniky, rovněž však z pohledu možné spolupráce v energetice, vodohospodářství a v dalších oblastech. Účast na veletrhu North East Farm &Food Tech v Guwahati se stala logickým pokračováním mise vedené náměstkem ministra zemědělství R. Braumem z podzimu loňského roku a další akce budou následovat.

galerie


North East Farm & Food Tech v Guwahati