Velvyslanectví České republiky v Dillí

česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Aktualizace informací k podmínkám cestování občanů ČR do Bangladéše

Doporučení:     podmínky vstupu do země ověřit u velvyslanectví Bangladéše, které může poskytnout závazné informace. Doklady Platný cestovní pas ČR, jehož doba platnosti přesahuje nejméně 3 měsíce od data vstupu do Bangladéše. Při vstupu může být vyžadován

Doporučení: podmínky vstupu do země ověřit u velvyslanectví Bangladéše, které může poskytnout závazné informace.

1. Doklady

Platný cestovní pas ČR, jehož doba platnosti přesahuje nejméně 3 měsíce od data vstupu do Bangladéše. Při vstupu může být vyžadován mezinárodní očkovací průkaz jako doklad o očkování proti tyfu, paratyfu A a B, choleře, tetanu a obrně. Očkování proti žluté zimnici (provedené nejpozději 6 dní před vstupem do Bangladéše) je vyžadováno od cestujících přijíždějících ze států s endemickým výskytem této nákazy.

2. Víza

Vízum do Bangladéše je možno získat na velvyslanectví Bangladéše v cizině (např. Velvyslanectví Bangladéšské lidové republiky, Dovestrasse 1, Berlin 10587, tel: +49-30-3989750, fax: +49-30-39897510, email: bdootbn@aol.com) nebo po příjezdu na letišti za poplatek 50 USD zpravidla na dobu 1 měsíc.

Důležité upozornění ! V případě plánované cesty z Bangladéše do Indie je třeba mít indické vízum udělené indickým velvyslanectvím v Praze (v případě cesty Indie - Bangladéš - Indie je nutné vízum pro dva či více vstupů). Držitelé cestovních pasů ČR mohou v případě potřeby získat turistické vízum pro vstup do Indie na kterékoli pobočce IVAC v Bangladéši.

3. Režim vstupu

Do Bangladéše je možné vstoupit jak po zemi, tak i letecky.

4. Přihlašovací povinnost

Přihlašovací povinnost neexistuje, kromě případů, kdy občan hodlá v Bangladéši zůstat i po skončení platnosti uděleného víza. V takovém případě je nutno se zaregistrovat u Foreigners Registration Office, 30 New (Outer) Circular Road, Dhaka. Žádosti o prodloužení víza přijímá po předchozí registraci "Immigration&Passport Office, Shantinagar Road, Dhaka" (tel. 008802/401539), a to denně v 8 hodin ráno (kromě pátku).

5. Omezení dovozu a vývozu valut

Dovoz valut není omezen, pouze je nutné vyplnit při celní kontrole "Currency declaration form". Tento formulář může být vyžadován při výměně valut v bankách či při odjezdu ze země. Musí se vyvézt stejné množství cizí měny, jaké bylo deklarováno při příjezdu, nebo prokázat výměnu potvrzením z banky.

6. Omezení dovozu a vývozu předmětů

Povoluje se pouze dovoz věcí osobní potřeby, 200 cigaret a 1 litru alkoholického nápoje. Celní kontroly jsou zaměřeny na spotřební elektroniku, výpočetní techniku, a též na veškeré omamné látky a narkotika.

7. Specifika země

1. Bezpečnost

V Bangladéši vládne výjimečný stav a zemi spravuje dočasná vláda, která by měla uspořádat svobodné volby na konci roku 2008. Vládu drží u moci armáda. V oblastech okolo Dháky panuje klid. ZÚ nedoporučuje cesty do pohraničních oblastí se severovýchodními státy Indie a Barmy/Myanmaru, kde se pohybují separatistické etnické bojůvky a pašují se zbraně a drogy.

Bangladéš pravidelně sužují záplavy, především v letním období monzunů. V současnosti se země potýká s následky mimořádných záplav a cestu do země doporučujeme pouze v nutných případech.

2. Kultura

Jedná se o muslimskou zemi a proto je dobré během pobytu ctít zásady tohoto náboženství tj. nefotit ženy, dodržovat oblékání při návštěvě náboženských míst apod.

3. Hygienické a zdravotní podmínky

Lékařská péče je na velmi nízké úrovni. Sjednání cestovního zdravotního pojištění by mělo být samozřejmostí. Bangladéš patří mezi velmi znečištěné země. Doporučuje se očkování proti virové hepatitidě A, poliomyelitidě, tetanu, břišnímu tyfu. V případě cest do Bangladéše v době od října do prosince nebo v období dešťů se doporučuje i očkování proti choleře. Při pobytu na venkově hrozí zvýšené riziko nákazy vzteklinou. Při pobytu mimo Dháku existuje celoroční riziko nákazy malárií. Doporučuje se proto při kratším pobytu užívat preventivně antimalarika, při delším pobytu je třeba mít u sebe alespoň chlorochin a terapeutickou dávku meflochinu (Lariam). V období od června do září se v Bangladéši vyskytují případy japonské encefalitidy.

4. Podnebí & Počasí

Bangladéš je zemí s velkým množstvím srážek a často dochází k velkým povodním, zejména v době monzunu, který nastává v červnu a končí v září. Teploty se v zimě pohybují mezi 6 a 30 stupni, v létě mezi 20 a 38 stupni Celsia ve stínu.

5. Strava

Hlavně vegetariánská, často silně kořeněná. Z masa je k dostání kuřecí, hovězí a skopové a maso z ryb a mořských živočichů. Voda je velmi často znečištěná a doporučujeme proto pít jen vodu z uzavřených plastikových lahví. Alkohol je v Bangladéši k dostání pouze v drahých (často hotelových) restauracích. Na veřejných místech je konzumace alkoholu zakázána.

6. Doprava & Telekomunikace

V Bangladéši existuje poměrně uspokojivá vlaková doprava příhodné jsou spoje InterCity (cenově i kvalitativně příznivá je 2. třída). Cestování vlastním vozidlem nebo řídit vypůjčené motorové vozidlo se v žádném případě nedoporučuje.

Telefonní linky jsou velmi přetížené.

7. Peníze & Ceny

Místní potraviny jsou asi o polovinu levnější než v ČR, dovážené zboží je předražené.