Velvyslanectví České republiky v Dillí

česky  english 

rozšířené vyhledávání

Informace pro cesty a pobyt na Maledivách

Doklady

Platný cestovní pas ČR, jehož doba platnosti přesahuje dobu pobytu v zemi. Mezinárodní očkovací průkaz s prokázaným očkováním proti žluté zimnici je požadován při příletu na letišti od pasažérů, kteří v posledních šesti dnech pobývali v oblastech infikovaných žlutou zimnicí.

Víza

Ke vstupu na Maledivy není potřeba vízum. Jedinou podmínkou povolení ke vstupu je platný cestovní doklad a dostatečné množství finančních prostředků (netýká se organizovaných skupin). Za dostatečnou částku považují maledivské úřady minimálně 10 USD na každý den pobytu.
Pobyt na Maledivách do 30 dnů je bezplatný, prodloužení pobytu lze získat za 10 USD na den.

Režim vstupu

Vstup na Maledivy je zpravidla prostřednictvím mezinárodního letiště Malé. Dostat se na Maledivy lodí je výjimečné, neboť ty většinou zajišťují jen nákladní dopravu.
Při vstupu do země se vyplňuje registrační lístek, kde je nutno mj. uvést místo pobytu na Maledivách.

Od 1.1.2012 byla zavedena odletova dan 25USD.
Dan se plati na letisti v Malé a to bud v hotovosti nebo kartou.
Dan je povinna pro vsechny krome nezletilych. Na platbu dostane kazdy jednotlivec jak potvrzujici ustrizek o zaplaceni pro sebe, tak i do boarding passu.
POZOR! Nektere letecke spolecnosti zahrnuji tuto platbu do nakladu jiz pri koupi letenky. V pripade cestovani s cestovni agenturou je povinnosti kazdeho zjistit si, zda je o platbu teto dane postarano ci ne.

Přihlašovací povinnost

Přihlašovací povinnost neexistuje, většina ostrovů však požaduje registraci v knize hostů.

Omezení dovozu a vývozu valut

Dovoz a vývoz cizí měny není nijak limitován. Povinná výměna valut neexistuje. Každé ubytovací zařízení je ale povinno vybrat od hostů ubytovací daň ve výši 6 USD za osobu a noc.

Omezení dovozu a vývozu předmětů

Povoluje se pouze dovoz věcí osobní potřeby. Dovoz jakýchkoli alkoholických nápojů je zakázán. Dále je zakázáno dovážet na Maledivy produkty z vepřového masa, pornografické a erotické videokazety a časopisy apod. Velmi přísně je posuzován dovoz sebemenšího množství drog, za něž hrozí dlouholeté tresty.

Důležitá telefonní čísla

ČR nemá na Maledivách zastupitelský úřad, nejbližším úřadem je velvyslanectví ČR v Dillí ( viz kapitola Indie).

Specifika země

Počasí & Podnebí

Maledivy jsou ostrovní zemí, teploty se v průměru pohybují mezi 29 - 35C

Kultura

Jedná se o muslimskou zemi a proto je dobré během pobytu ctít zásady tohoto náboženství tj. nefotit ženy, dodržovat oblékání při návštěvě náboženských míst apod.

Strava

Maso a drůbež (kuře) je běžně k dostání v hotelech vyšších kategorií, místní obyvatelé je konzumují hlavně při slavnostních příležitostech. Lepší hotely zajišťují stravu podle přání zákazníka, tj. též evropskou. Běžné jsou mořské produkty nebo importované potraviny z Indie, Srí Lanky a dalších zemí. Z ovoce je k dostání kokos, banány, mango, papája, chlebovník a další.
Voda se na mnoha místech získává z moře, proto zůstává mírně slaná. Některé ostrovy mají nádrže na dešťovou vodu, spodní pramenitá voda se vyskytuje jen na několika málo ostrovech. Je třeba dávat si dobrý pozor na kvalitu pitné vody, doporučuje se konzumovat pouze balenou vodu v plastikových lahvích. Na Maledivách je k dostání poměrně slušný sortiment nealkoholických nápojů a hotelích a letoviscích je pro cizince k dostání i alkohol.

Doprava & Telekomunikace

Mezi ostrovy funguje spolehlivá lodní doprava. Z a na Maledivy se lze dostat pouze letecky. Letištní poplatek se platí při odletu ze země a činí 10 USD.
Síť telefonních automatů i veřejných telefonních stanic je běžně dostupn

Peníze a ceny

Platí se místní měnou (maledivská rupie), většina obchodníků přijímá i americké dolary. V bankách lze bez problémů vyměnit USD, přijímají se cestovní šeky a platební karty všech velkých finančních institucí, tedy především American Express, VISA, MasterCard, Diners a EuroCard. Pokud turista žádá o směnu na místní měnu, pak mu potvrzení o směně valut umožní později při odjezdu ze země zpětný odkup maledivských rupií.

Maledivy mají v celém regionu jižní Asie absolutně nejvyšší ceny, neboť naprostá většina zboží je importována z jiných zemí. Není proto možné vycházet z rozpočtové kalkulace pro Indii, Srí Lanku nebo Pákistán.