Velvyslanectví České republiky v Dillí

česky  english 

rozšířené vyhledávání

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Informace k podmínkám cestování občanů ČR na Srí Lanku

Doporučení: podmínky vstupu do země ověřit u velvyslanectví Srí Lanky, které může poskytnout závazné informace.

 1. Doklady
  Cestovní pas ČR, jehož doba platnosti přesahuje alespoň o 6 měsíců od vstupu na Srí Lanku. Od cestujících přijíždějících na Srí Lanku z endemických oblastí žluté zimnice (zpravidla z Afriky) se vyžaduje mezinárodní očkovací průkaz s potvrzeným očkováním proti této chorobě.

 2. Víza
  Srí Lanka od 1. ledna 2012 zpoplatňuje krátkodobý pobyt cizinců (do 30 dnů). Každý zájemce o pobyt na ostrově se musí před příjezdem na Srí Lanku elektronicky registrovat na www.eta.gov.lk (ETA = Electronic Travel Authorization) a zaplatit kartou 20 USD (platí jak pro turistická, tak business visa). Platba prostřednictvím ETA je možná i po příletu na letišti za poplatek 25 USD. Každý návštěvník se musí prokázat pasem (s platností minimálně 180 dnů v den příjezdu), předložit zpáteční letenku i doložit dostatečné finanční prostředky na dobu pobytu. V systému ETA vyplní požadované osobní údaje, číslo pasu, jeho platnost a předpokládané datum příjezdu a odjezdu. Na jím zadané kontaktní údaje pak dorazí vyrozumění o přijaté platbě a souhlas se vstupem na území Srí Lanky, který platí 3 měsíce. Registrace je možná individuálně, v případě skupinových zájezdů registraci provede turistická kancelář. Do 31.prosince 2011 mohou jednotlivci i turistické kanceláře zajišťovat svůj pobyt na Srí Lance, který se uskuteční do 31.3. 2012, bez použití ETA.

  V případě cesty za jiným než turistickým účelem je nutno žádat o vízum na velvyslanectví Srí Lanky v zahraničí. Nejbližší se nachází ve Vídni:

  Rainergasse 1/2/5

  Vienna A-1040

  Tel: +43-1-5037988, fax: +43-1-5037993, email: embassy@srilanka.at

  Prodloužení víza provádí po předchozí registraci u Aliens Bureau, Ground Floor, New Secretariat Building, Colombo srílanský imigrační úřad Depatment of Immigration and Emmigration, Galle Buck Road, Colombo, Tel: 00-941-429851. K prodloužení víza je zpravidla potřeba prokázat účty útraty 30 USD na den.

  Důležité upozornění ! V případě plánované cesty ze Srí Lanky do Indie je třeba mít indické vízum udělené indickým velvyslanectvím v Praze (v případě cesty Indie - Srí Lanka - Indie je nutné vízum pro dva či více vstupů). Držitelé cestovních pasů ČR mohou v případě potřeby získat turistické vízum pro vstup do Indie na pobočce IVS v Colombu. (http://www.ivsvisalanka.com/en/type-of-visa/tourist-visa/)

 3. Režim vstupu
  V současné době je možné přijet na Srí Lanku pouze letecky. Při příletu je třeba vyplnit Immigration Landing Card. V souvislosti s uklidněním situace v severní části ostrova došlo k otevření této oblasti, nicméně vstup reguluje policie a armáda a do některých oblastí je turistům stále zakázán vstup.

 4. Přihlašovací povinnost
  Při pobytu nad 30 dní je z důvodu žádosti o prodloužení víza požadována registrace u Aliens Bureau, Ground Floor, New Secretariat Building, Colombo.

 5. Omezení dovozu a vývozu valut
  Při dovozu či vývozu cizí měny přesahující ekvivalent 5.000 USD je nutné tuto skutečnost nahlásit při celním odbavení ("Exchange Control, Form D"). Ze Srí Lanky je povoleno vyvézt maximálně 250 srílanských rupií.

 6. Omezení dovozu a vývozu předmětů
  Bez cla může každá osoba dovézt na Srí Lanku věci osobní potřeby, včetně 200 cigaret nebo 50 doutníků nebo 375 gramů tabáku, dále 2 láhve vína, 1,5 litru lihovin, osobní parfémy a 250 ml toaletní vody. Povoluje se dovézt dárek či suvenýr v maximální hodnotě 1000 srílanských rupií. Všichni cestující jsou povinni deklarovat při vstupu drahé kovy, zbraně, drogy, narkotika a veškeré zboží obchodní povahy. Cizinec může být požádán o vyplnění zavazadlového prohlášení Baggage Declaration Form. Na Srí Lanku se nesmí dovážet narkotika a drogy, indická a pákistánská měna, pornografická a erotická literatura. Ze Srí Lanky se nesmí vyvážet zlato, platina, stříbro, starožitnosti, drahokamy a polodrahokamy (ani v zakoupených špercích), slonovina, narkotika, zbraně ani munice, zvířata ani rostliny. Ze Srí Lanky je povoleno vyvézt maximálně 3 kg čaje a zboží zakoupené pro osobní potřebu.

 7. Kontakty

  Z důvodu uzavření Honorárního konzulátu ČR na Srí Lance je jediným kontaktním místem Velvyslanectví ČR v Dillí, Indie.

 8. Specifika země

  1. Bezpečnost
   Bezpečnostní situace se po ukončení 27 letého konfliktu výrazně zlepšila. Od ukončení bojových operací na severu ostrova nedošlo zatím k jedinému atentátu či pokusu o něj. ZÚ přesto nadále doporučuje vyhnout se cestám na sever ostrova pokud nejsou nezbytně nutné – četné oblasti jsou ve správě srilanské armády a často jen obtížně přístupné vzhledem k potřebě odminování. Situace ve východní oblasti se vrací k normálu, přesto doporučujeme aktuální situaci v případě nutné cesty do východní provincie konzultovat s místními orgány. Úroveň služeb v této oblasti je nadále na základní úrovni. Ve střední a jižní oblasti Sri Lanky je bezpečnostní situace stabilizovaná, standardnímu turismu přátelská a nebyly zaznamenány žádné incidenty s účastí cizinců.
  2. Hygienické a zdravotní podmínky
   Lékařská péče je ve větších městech a turistických letoviscích na vcelku dobré úrovni. Doporučuje se nechat očkovat proti tyfu, tetanu, dětské obrně, meningitidě a japonské encefalitidě, hepatitidě typu A, vzteklině, neštovicím. Je třeba počítat s případnými žaludečními problémy po příjezdu na Srí Lanku a přechodu na místní stravu. Plná aklimatizace vyžaduje cca dva týdny. Je třeba ve větší míře doplňovat tekutiny tak, aby organismus nebyl dehydrován.
  3. Strava
   Na Srí Lance se jí zejména rýže a mořské produkty, často silně kořeněné. Vegetariánství není rozšířeno tak, jako například v Indii. K dostání je velký výběr nápojů typu Sprite, Fanta, Cola. Bezpečné jsou pouze nápoje v uzavřených lahvích (vždy je třeba zkontrolovat uzávěr). Nedoporučuje se nechat si přidat do nápoje led, neboť nikdy není jisté, z jaké vody byl vyroben. Alkohol je poměrně snadno k dostání.
  4. Doprava & Telekomunikace
   Na Srí Lance je vcelku rozvinutá síť autobusových a železničních tras. Cenově přijatelná je i taxislužba. Při odletu z Colomba je potřeba uhradit 500 LKR letištní poplatek. Pošty jsou otevřeny od pondělí do pátku od 10 do 17 hodin. Mezinárodní telefonní hovory lze uskutečnit z tzv. International Direct Dialling Centres nebo z hotelů.
  5. Peníze a ceny
   Cenová úroveň je zhruba na úrovni ČR. Za některé služby a zejména vstupy do historických objektů jsou cizincům účtovány mnohonásobně vyšší částky.