Velvyslanectví České republiky v Dillí

česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Aktualizace informací k podmínkám cestování občanů ČR do Bhútánu

Doporučení: podmínky vstupu do země ověřit u velvyslanectví Bhútánu, které může poskytnout závazné informace.

 1. Doklady
 2. Cestovní pas s platností přesahující dobu pobytu v Bhútánu. Cestující, kteří přijíždějí do Bhůtánu z oblastí postižených žlutou zimnicí (především Afrika), musí doložit např. mezinárodním očkovacím průkazem, že byli proti této nákaze očkováni. Toto očkování musí být provedeno nejpozději šest dnů před vstupem do Bhútánu.

 3. Víza
 4. Turistický ruch je v zemi velice omezen. Do Bhútánu je možné cestovat buď na pozvání vlády, a nebo jako turista. Turisté musí cestovat pouze ve skupinách po předem připravených a zaplacených trasách s oficiálním turistickým průvodcem. Veškeré formality musí být vyřízeny před příjezdem do země přes cestovní kancelář. Při výběru cestovní kanceláře může pomoci Tourism Authority of Bhutan, PO Box 126, Thimphu, Bhutan, tel.:+975-2-23251, 23252, fax: 23695. Nezávislí cestovatelé nejsou do země vpuštěni. Každý návštěvník musí mít vízum. Čtrnáctidenní vízum stojí 20 USD a je do pasu vyznačeno po příletu do Bhútánu. Je nutné mít s sebou dvě fotografie. O vízum se musí požádat nejméně 30 dní předem a udělení či neudělení víza závisí na tom, jak je dopředu v součinnosti s cestovní kanceláří připravena a zaplacena cesta. Částka za jeden den pobytu činí 250 USD. Všechny žádosti o vízum spolu s kopií pasu musí být směrovány buď přímo nebo přes cestovní kancelář na Bhutan Tourism Corpotation Ltd. (BTCL). Pokud je vše v pořádku, žadatel o vízum dostane od BTCL tzv. Visa Clearance, na jehož základě je cestující vpuštěn do letadla směřujícího do Thimpu. Není automatické, že je Visa Clearance vydáno. Pokud chce turista zůstat v zemi déle než 14 dní, žádost musí být směrována znovu na BTCL. Zastupitelské úřady Bhútánu žádosti o víza nepřijímají.

  Kontakt na BTCL: BHUTAN TOURISM CORPORATION LIMITED P.O. Box 159 Thimphu, Bhutan Tel: +975-2-322854, 322647, 324045 Fax: +975-2-323392, 322479 Telex: 0890-217 BTC TPU BT email: btcl@druknet.net.bt

 5. Režim vstupu
 6. Bhútán je přístupný po zemi i prostřednictvím letadla, a to z Indie, Bangladéše, Nepálu a Thajska, nelze přicestovat z Číny. Vízum cestovatel obdrží na hraničním přechodu nebo na letišti na základě splněných podmínek, viz kapitola 2. Celé území Bhútánu kromě údolí Paro a Thimphu je považováno za zakázanou oblast. Proto každý návštěvník musí přes cestovní kancelář získat speciální povolení na cestování a tato povolení jsou policií příležitostně kontrolována.

 7. Omezení dovozu a vývozu valut
 8. V Bhútánu existuje povinná výměna valut (netýká se dětí do 5 let). Děti 6-12 let musí uhradit cca 100 USD na noc, studenti řádného denního studia mladší 25 let 150 USD, ostatní 250 USD na osobu a noc. Částka se hradí formou poplatku, který zahrnuje poskytnutí ubytování, stravy třikrát denně, dopravu po Bhútánu, průvodce a kulturní program. Poplatek se hradí předem.

 9. Omezení dovozu a vývozu předmětů
 10. Pod velice přísnou kontrolou je vývoz veškerých starožitností, především náboženského charakteru. Uzavřenosti Bhútánu odpovídá i nutnost registrace veškerých elektronických přístrojů (videokamery, videa, osobní počítače atd.) hned po příletu a jejich následná kontrola při odjezdu ze země. Bez cla může každá osoba dovézt věci osobní potřeby, 2 litry alkoholického nápoje, 400 cigaret a 150 g doutníků. Zakázán je dovoz a vývoz zbraní, střeliva, výbušných a vojenských předmětů, veškerých narkotik a drog (netýká se léků) a loveckých trofejí.

 11. Důležitá telefonní čísla
 12. Uvádíme důležitá telefonní čísla v Thimphu.

  První pomoc: (02) 22596, 22497, 112

  Policie: (02) 22470, 113

  Hasiči: (02) 22555, 110

  V Bhútánu nemá Česká republika přímé zastoupení. Nejbližší zastupitelský úřad je ZÚ ČR v Dillí (viz kapitola Indie).

 13. Specifika země
  1. Bezpečnost
  2. Země je poměrně bezpečná. Jsou známy pouze případy kapesních krádeží. Je třeba dávat pozor na svůj cestovní pas a případnou ztrátu neprodleně hlásit místní policii a také ZÚ ČR v Dillí.

  3. Hygienické a zdravotní podmínky
  4. Zdravotní a hygienické podmínky nejsou na vysoké úrovni. V zemi neexistují soukromá zdravotnická zařízení. Za nejlepší nemocnici je považován National Referral Hospital v Thimphu. V některých zdravotnických zařízeních se za první pomoc neplatí, nicméně je lépe počítat s placením v hotovosti. Ve větších městech lze ve specializovaných obchodech koupit léky, nabídka však není bohatá. Při přípravách na cestu se doporučuje očkování proti žloutence typu A, obrně, tetanu, japonské encefalitidě a břišnímu tyfu. Malárie se vyskytuje v jižních partiích země, do výšky 2500 m.n.m. Je třeba počítat s možností vypuknutí průjmového onemocnění. V hlavním městě Thimphu je zvýšené riziko vztekliny.

  5. Podnebí & Počasí
  6. Nejpříznivějšími měsíci k návštěvě Bhútánu jsou březen - červen a září - listopad. V letních měsících přichází monsun a v zimním období je zejména ve vyšších partiích až extrémní chlad. Na jihu země je podnebí subtropické, směrem na sever se mění na vysokohorské. Nejvyšší vrcholky přesahují 7000 metrů nad mořem a jsou celoročně pokryty sněhem.

  7. Strava
  8. Strava je značně rozmanitá, důležitými ingrediencemi jsou chili (ema) a sýr (datse), které se vyskytují v každém vegetariánském i nevegetariánském jídle. Základní přílohou je rýže. Vzhledem k riziku nákazy cholerou se doporučuje pít vodu z originálně uzavřených lahví. Bezpečný je i čaj a jiné převařené nápoje. Lze koupit i alkohol místní výroby.

  9. Doprava a Telekomunikace

Silniční síť není hustá, ale zejména turistická místa jsou dobře propojena. Provoz není hustý, nicméně vzhledem k stavu silnic, terénu, ve kterém vedou je třeba jezdit velice opatrně. Platí, že silnice ve městech jsou na slušné úrovni, se zvětšující se vzdáleností od měst klesá jejich úroveň.