Velvyslanectví České republiky v Dillí

česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Aktualizace informací k podmínkám cestování občanů ČR do Nepálu

Doporučení: podmínky vstupu do země doporučujeme ověřit u velvyslanectví Nepálu, které může poskytnout závazné informace.

 1. Doklady

  Ke vstupu do země je třeba platný cestovní pas ČR a pokud cestovatel přijíždí z oblastí nákazy žluté zimnice, musí doložit mezinárodním očkovacím průkazem, že očkování proti této nákaze podstoupil.

 2. Víza

  Vízum do Nepálu lze získat buď přímo na hraničním přechodu, nebo na nepálských ambasádách v zahraničí (např. Velvyslanectví Nepálského království, Guerickestrasse 27, Berlin 10587, tel: +49-30-34359920, fax: +49-30-34359906, email: rneberlin@t-online.de). Vízum je možné dostat na 15 dní za 25 USD, na 30dní za 40USD nebo na 90dní za 100USD . Vízum lze v Nepálu prodloužit na imigračním úřadě v Káthmandú (Department of Immigration, Thamel, Kathmandu, tel.: +9774-18573, 12337, otevřeno neděle až čtvrtek 10.30-14.00 a v pátek 10.30-12.00) a v Pokhaře. Je nutné mít s sebou zásobu pasových fotografií.

  Turistické vízum neopravňuje ke vstupu do většiny horských oblastí. K tomu je třeba si vyřídit speciální povolení, tzv. Trekking Permit, který vydává v Káthmandú nebo v Pokhaře Imigrační úřad. Nedoporučuje se pokoušet dostat se do těchto oblastí bez povolení, neboť na důležitých křižovatkách jsou policejní stanoviště a vstup bez povolení je považován za trestný čin a je tvrdě pokutován.

  Důležité upozornění ! V případě neplánované cesty z Nepálu do Indie je možné si vyřídit vízum do Indie na ZÚ Indie v Kathmandů. Jeho platnost je však omezena. (v případě cesty Indie - Nepál - Indie je nutné vízum pro dva či více vstupů). Občanům ČR, kteří plánují cestu z Nepálu do Indie doporučujeme vyřízení půlročního turistického víza na ZÚ Indie v Praze. Pro detailní informace o podmínkách vstupu a výstupu z Indie, kontaktujte ambasádu Indické republiky v Praze.

 3. Režim vstupu
 4. Nepál má mezinárodní letiště v Káthmandú, kam se lze dostat nejlépe z okolních asijských zemí, například z Indie nebo Thajska, fungují i přímé letecké linky z Evropy, např. z Frankfurtu. Po zemi lze překročit hranice na třech přechodech z Indie a jednom z Tibetu.
 5. Přihlašovací povinnost

  Přihlašovací povinnost existuje pro pobyty delší než 24 hodin. Je třeba se zaregistrovat na nejbližší místní policejní stanici. Většina hotelů registraci za své hosty provádí sama.

 6. Omezení dovozu a vývozu valut

  Povinná výměna valut byla v Nepálu zrušena v roce 1993. Je zakázán dovoz a vývoz nepálských rupií. Na území Nepálu je zákaz používání indických rupií v hodnotě 500INR a 1000INR.

 7. Omezení dovozu a vývozu předmětů

  Při odletu (odjezdu) ze země jsou prováděny prohlídky turistů s cílem zamezit a odhalit vývoz a pašování drog, starožitností a drahých kamenů. Bezcelně lze vyvézt ze země jen to, co bylo do země dovezeno a suvenýry. Mnohokrát jsou však turistům nabízeny jako suvenýry starožitnosti, na jejichž vývoz platí přísný zákaz. V případě pochybností, zda nejde o starožitnost, je možné se obrátit na nepálský archeologický úřad (Department of Archeology, National Archives Building, Ram Shah Path, Kathmandu, tel: +977-1-215358).

 8. Důležitá telefonní čísla

  Nepál spadá do působnosti zastupitelského úřadu ČR v Dillí

  Důležitá telefonní čísla v Káthmandú:

  Ambulance Červeného kříže: (01) 228094
  Policie, Durbar Square: (01) 211162
  Hasiči: (01) 221177

 9. Specifika země
  1. Bezpečnost
  2. ZÚ Dillí doporučuje stálou opatrnost během cestování v Nepálu. Hlavní město a oblíbené turistické destinace jsou relativně bezpečné, je však radno vyhýbat se méně navštěvovaným vesnickým oblastem.
   Situace v zemi se uklidnila, dochází však stále ojediněle k bezpečnostím incidentům, především ve venkovských oblastech.

   b. Hygienické a zdravotní podmínky

   Hygienické a zdravotní podmínky jsou na velice nízké úrovni. Kvalitní státní nemocnice neexistují a v případě nutnosti je lépe se obrátit na soukromého lékaře.

   Z tohoto důvodu se doporučuje zdravotní pojištění na cestu, ale musí v něm být uvedeno v případě například vysokohorské turistiky, že je to pojištění na extrémní vysokohorskou turistiku, jinak pojišťovny odmítají náklady spojené s ošetřením, převozem atd. hradit. I tak je třeba počítat ve většině případů s placením v hotovosti a teprve zpětně lze požadovat proplacení účtů pojišťovnou.

   O očkování je lépe se před cestou poradit s lékařem v ČR, doporučuje se očkování proti žloutence typu A, břišnímu tyfu, tetanu a obrně, při delším pobytu i proti japonské encefalitidě a meningokové meningitidě.

   V jižních partiích Nepálu hrozí i nákaza malárií. Zcela běžně se u cestovatelů vyskytuje tzv. cestovatelský průjem.

  3. Podnebí & Počasí
  4. V Nepálu vládne klasické monsunové počasí. Doba deště je od června do září, doba sucha od září do května. Nejlepší měsíce pro trekování jsou na jaře duben a květen, na podzim konec září, říjen a počátek listopadu. Tak se lze vyhnout dešťům a vlhku v létě a sněhu a mrazu v zimě. Jih Nepálu je teplejší se subtropickým počasím, s postupem ne sever přibývá nadmořská výška a s ní se mění klima na horské až vysokohorské se všemi běžnými znaky.

  5. Strava
  6. Nepálská strava není nijak rozmanitá, odpovídá drsnému charakteru země. Typickým jídlem je "dhal bhat tarkari", což je luštěninová polévka a zelenina na kari. Pro stravování v Nepálu platí podobné zásady jako jinde v Asii, je třeba vybírat si ke stravování na pohled čistá místa, nejobecnější pomůcka je, že kde jí mnoho lidí, i místních, tam bude strava chutná a relativně bezpečná.

   Vodu je lépe pít z originálně uzavřených lahví, ve vysokých horských partiích je možné použít i místní vodu, jistotu lze získat pouze po jejím převaření.

  7. Doprava a telekomunikace
  8. Mezi Káthmandú, Pokharou a několika dalšími městy existuje letecké spojení. Silniční síť je velmi nerozvinutá a její kvalita je slabá. Cestování autobusy je značně vyčerpávající. V horských oblastech se vyskytují pouze nezpevněné cesty pro pěší.

   Telefonní linky do zahraničí fungují zpravidla dobře. Spolu s telefony lze využívat i faxové spojení, internet je rozšířen pouze ve větších městech.

  9. Peníze Rychlý převod peněz do Nepálu je možný z ČR prostřednictvím American Express nebo služby Western Union ( www.westernunion.com ). Doporučuje se přivézt si do Nepálu americké dolary nebo euro, které lze měnit oficiálně v bankách nebo i ve směnárnách. Bez problémů jsou měněny cestovní šeky (poplatek 1-2%), pokud jsou vystaveny v amerických dolarech, britských librách, euro nebo australských dolarech.Na území Nepálu je zákaz používání indických rupií v hodnotě 500INR a 1000INR. Většina bankomatů v Nepálu nepřijímá evropské platební karty.
  10. Ubytování

V Nepálu existuje celá škála ubytovacích zařízení, jejichž ceny se pohybují mezi 10 USD až po několik desítek USD za noc.