Velvyslanectví České republiky v Dillí

česky  english 

rozšířené vyhledávání

Vydávání cestovních dokladů ČR

  Podrobné informace o vydávání cestovních dokladů naleznete na stránkách Ministerstva vnitra

Informace o vydávání cestovních dokladů:

S účinností od 1.9.2006 se zákonem č. 136/2006 Sb. mění některé zákony na úseku cestovních dokladů.

· Cestovní doklady vydávané s dobou platnosti delší než 1 rok obsahují vždy strojově čitelné, biometrické a další údaje stanovené tímto zákonem, včetně digitálního zpracování fotografie občana a jeho podpisu (jde o cestovní pas pro občany starší 5 let s výjimkou tzv. cestovního pasu - blesk, diplomatický pas pro občany starší 5 let a služební pas pro občany starší 5 let). Od 1.9.2006 se vydávají cestovní doklady s 1. biometrickým údajem - zobrazením obličeje. Od 1.5.2008 se budou vydávat cestovní doklady s 2. biometrickým údajem - otisky prstů, přičemž tyto cestovní doklady budou rovněž obsahovat 1. biometrický údaj - zobrazení obličeje.

· Cestovní pas, diplomatický pas a služební pas obsahující strojově čitelné údaje a nosič dat s biometrickými údaji se vydá s územní platností do všech států světa a s dobou platnosti 5 let občanům starším 5 let a mladším 15 let, nebo 10 let občanům starším 15 let.

· Žádost o vydání cestovního pasu, diplomatického pasu a služebního pasu obsahujícího strojově čitelné údaje a nosič dat s biometrickými údaji lze podat u všech ZÚ s výjimkou honorárního konzulárního úřadu.

Cestovní doklad obsahující strojově čitelné údaje a nosič dat s biometrickými údaji, je-li žádost podána u ZÚ s výjimkou honorárního konzulárního úřadu, se vydává ve lhůtě 120 dnů.

· Všechny ZÚ budou i nadále přijímat žádosti o vydání cestovního pasu bez strojově čitelných údajů a bez biometrických údajů (tzv. pas-blesk), jehož dobu platnosti novela omezuje na 6 měsíců. Tento cestovní pas, je-li žádost podána u ZÚ, se vydává ve lhůtě do 60 dnů.

Podrobné informace o vydávání cestovních dokladů naleznete na stránkách Ministerstva vnitra ČR.

Ukončení platnosti zápisu dětí do cestovních dokladů rodičů

Platnost zápisů dětí v cestovních dokladech rodičů bude ukončena dnem 26. června 2012. více ►