Velvyslanectví České republiky v Dillí

česky  english 

rozšířené vyhledávání
signing_of_mou_between_hk_cz_and_fbcci
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Návštěva ministra průmyslu a obchodu M. Kuby v Bangladéši

Kdy: 10.03.2013 - 11.03.2013, Kde: Dháka

Ve dnech 10. - 11. března 2013 se uskutečnila oficiální návštěva ministra průmyslu a obchodu ČR M. Kuby v Bangladéši. Jednalo se o první návštěvu představitele české vlády v Bangladéši za posledních více než 20 let.

Návštěva ministra průmyslu a obchodu M. Kuby v Bangladéši navázala na úspěšnou návštěvu bangladéšského ministra obchodu G. M. Quadera v ČR v listopadu 2012.

Ministra M. Kubu doprovázela početná oficiální delegace, jejímiž členy byl náměstek ministra průmyslu a obchodu M. Hovorka a další zástupci MPO, náměstek ministr dopravy J. Žák, člen hospodářského výboru Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR J. Bureš, zástupce Ministerstva vnitra ČR a zástupce CzechInvestu. V delegaci bylo rovněž zastoupeno 32 představitelů českých firem, včetně zástupců ČEB a EGAP. Podnikatelská mise, kterou zorganizovala HK ČR, se účastnil rovněž prezident HK ČR P. Kužel.

Ministr M: Kuba se během své krátké jednodenní, avšak nadmíru produktivní návštěvy, sešel s řadou zástupců vlády a státní správy - ministrem obchodu Bangladéše G.M. Quader/em, ministrem železnic Mujibulem Houqe/m, ministryní zahraničních věcí Dr. Dipu Moni/ovou a zástupci rezortů energetiky, obrany a civilního letectví. Ministr obchodu G. M. Quader uspořádal na počest návštěvy ministra M. Kuby v Bangladéši slavnostní večeři, které se za bangladéšskou stranu zúčastnili významní představitelé politického a obchodního života a se kterými měla česká delegace možnost prodiskutovat možnosti diverzifikace vzájemného obchodu a další oblasti spolupráce.  

Náměstek ministra průmyslu a obchodu M. Hovorka se sešel se zástupci Asociace bangladéšských textilních továren (BTMA), se kterými projednal prohloubení spolupráce v dodávkách textilních strojů do Bangladéše.  

Dne 11.3.2013 uzavřela Hospodářská komora MoU o spolupráci se svým protějškem Federation of Bangladesh Chambers of Commerce and Industry (FBCCI), která by se měla stát základem pro intenzivnější spolupráci obchodních komor a platformou intenzivnějšího setkávání zástupců firem obou zemí.

Bangladéšská elitní komora Metropolitan Chamber of Commerce & Industry (MCCI) uspořádala pro českou delegaci obchodní fórum, kterého se zúčastnilo přes 50 bangladéšských firem.

Prominentní bangladéšská firma Abdul Monem Ltd. uspořádala pro českou podnikatelskou delegaci také prezentaci předních bangladéšských korporací „Welcome to the Land of Infinite Potentials“.

Návštěva ministra průmyslu a obchodu ČR M. Kuby v BD prokázala možnost podstatného zvýšení objemu obchodní výměny mezi ČR a BD, a to především s ohledem na český export, jehož objem tvoří pouhých 10 % vzájemné obchodní výměny a kde existují možnosti navýšení např. v oblasti strojírenství, budování infrastruktury (silnice, železnice, letiště) a energetické základny, chemického průmyslu nebo v dodávkách elektrických a elektronických produktů. Nutnou podmínkou intenzivnější obchodní a ekonomické spolupráce mezi oběma zeměmi je vytvoření smluvní základny, zejména uzavření připravované Dohody o podpoře obchodu a ekonomické spolupráci, která se stane základem pro ustavení Smíšené česko-bangladéšské komise pro ekonomickou spolupráci.