Velvyslanectví České republiky v Dillí

česky  english 

rozšířené vyhledávání

minister_of_foreign_affairs_j_kohout_1
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Ministr zahraničních věcí J. Kohout jako první český ministr navštívil Bhútán

Ve dnech 8.-10.11. 2013 se uskutečnila oficiální návštěva ministra zahraničních věcí ČR J. Kohouta v Bhútánu, která byla realizována v rámci regionální cesty ministra po zemích jižní Asie.

Pana ministra J. Kohouta během návštěvy doprovázel náměstek ministra životního prostředí T. Tesař, předseda zahraničního a bezpečnostního výboru Senátu ČR J. Regec, M. Okrouhlý z MPaO, ředitel ZOO Praha M. Bobek, početná podnikatelská delegace organizovaná HK ČR a zástupci českých HSP.

Program jednání a přijetí měl za cíl podpořit úsilí českých společností na získání významných ekonomických projektů v Bhútánu a navázání spolupráce s hlavními hráči na bhútánském trhu v oblasti automobilového průmyslu (vývoz osobních vozů Škoda), energetice, civilním letectví, potravinářství, zemědělství, ale i ochranně životního prostředí či turistickém ruchu.

Ministr Jan Kohout byl za tímto účelem přijat J.k.V. králem Jigmem K. Namgyelem Wangchuckem, J.kV. královnou matkou Ashi Sangay Choden Wangchuk, premiérem T. Tobgayem, k bilaterálním jednáním se sešel s ministrem zahraničních věcí Bhútánu Rinzinem Dorjim a předsedou Národní komise pro životní prostředí Ugyenem Tschewangem, s nímž na závěr jednání podepsal náměstek ministra životního prostředí T. Tesař MoU o spolupráci v oblasti životního prostředí. V rámci oficiální večeře podávané bhútánským ministrem zahraničních věcí se JK setkal rovněž s ministrem pro ekonomické záležitosti, předsedou centrální volební komise a dalšími členy bhútánské vlády.

V rámci programu podnikatelské delegace se uskutečnilo Česko-bhútánské fórum v prostorách Bhútánské obchodní a průmyslové komory. Obchodní delegace se dále měla možnost potkat s vedením dvou hlavních soukromých společností v Bhútánu Tashi Group a Singye Group of Companies, s nimiž jednali již o konkrétních dodávkách zařízení a technologií.

Z pohledu vzájemných vztahů se jednalo o historicky první návštěvu ministra ČR do stále poměrně uzavřeného himalájského království.  S Bhútánem byly navázány diplomatické vztahy v prosinci 2011, návštěva proto měla za cíl podpořit rozšíření spolupráce v politické, ekonomické i kulturní oblasti. ČR realizovala v r. 2013 rozvojový projekt, na který by měly navázat další projekty v oblasti „disaster managamentu“ s přímým propojením na dodávky českého zařízení pro bhútánskou stranu. V r. 2014 jsou rovněž plánovány politické konzultace na úrovni náměstků MZV a inaugurace propagační výstavy „České hrady“.

Galerie


Minister Jan Kohout in Bhutan