Velvyslanectví České republiky v Dillí

česky  english 

rozšířené vyhledávání
minister_m_kuba_presenting_trophies_for
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Návštěva ministra průmyslu a obchodu M. Kuby v Indii

(Archivní článek, platnost skončena 29.03.2014.)

Kdy: 11.03.2013 - 15.03.2013, Kde: Dillí, Aurangábád a Mumbaí (Indie)

Ve dnech 11. - 15. března 2013 se uskutečnila oficiální návštěva ministra průmyslu a obchodu ČR M. Kuby v Indii, během které navštívil Dillí, Aurangábád a Mumbaí, kde otevřel strojírenský veletrh IESS.

Během návštěvy, která navazovala na návštěvu Bangladéše, doprovázela ministra M. Kubu historicky nejpočetnější delegace čítající 106 členů. Součástí oficiální delegace byl náměstek ministra průmyslu a obchodu M. Hovorka, náměstek ministr dopravy J. Žák, člen hospodářského výboru Sněmovny Parlamentu ČR J. Bureš atd. Ministra M. Kubu doprovázelo rovněž 36 zástupců českých firem včetně zástupců ČEB a EGAP. Mise podnikatelů byla zorganizována Hospodářskou komorou ČR a zúčastnil se jí prezident HK ČR P. Kužel.

V Indii navštívil ministr M. Kuba Nové Dillí, Aurangabád a Mumbaí. V Dillí se setkal s S. P. Reddym, státním ministrem pro železnice, s P. Patelem, ministrem těžkého průmyslu a státních podniků, s A. Sharmou, ministrem průmyslu, obchodu a textilu a se S. J. Reddym, ministrem pro vědu a výzkum. V Dillí se ministr M. Kuba zúčastnil také podnikatelského fóra připraveného Federací indických obchodních komor a průmyslu (FICCI) a dále oběda uspořádaného na jeho počest A. Sharmou, ministrem průmyslu, obchodu a textilu.

V průběhu recepce na ZÚ Dillí se zúčastnil tiskové konference obsazené zástupci 40 indických medií a poskytl exkluzivní rozhovor indickému televiznímu kanálu Lok Sabha TV.

V Dillí rovněž proběhla přípravná schůzka Společné pracovní skupiny pro těžké strojírenství, schůzka zástupce CzechInvestu se zástupci Rady pro vědecký a průmyslový výzkum a dále jednání českých firem z oblasti železniční dopravy (AŽD Praha, Bonatrans, T-CZ, ZKL Bearings) s ředitelem Railway Board, výkonného orgánu indických železnic.

V Aurangbádu se česká delegace setkala s vedením závodu Škoda Auto India a prohlédla si montážní závod pro vozy Laura (Octavia), Superb, Yeti a rovněž některé modely vozů Audi.

 V Mumbaji se ministr M. Kuba setkal s S. Sankaranarayananem, guvernérem státu Maharashtra a s představiteli největších indických firem se sídlem ve státě Maharashtra (Essar, Mahindra & Mahindra, Birla, Ashok Leyland, L&T atp.).

Ministr M. Kuba v Mumbaí slavnostně otevřel strojírenský veletrh India Engineering Sourcing Show (IESS) dne 14.3.2013, kterého se zúčastnilo 43 českých firem a na němž měla ČR status Partnerské země.

Ministr M. Kuba se dále zúčastnil tiskové konference a obchodního fóra pořádaného EEPC India ve spolupráci s HK ČR, podpisu MoU mezi Regionální hospodářskou komorou Brno a Indian Merchants´ Chamber (IMC) a slavnostního česko- indického kulturního večera, kde vystupovala česká folklorní skupina Gajdoši. Na závěr pobytu v Mumbaí ministr M. Kuba byl hlavním hostem galavečera slavnostního předávání cen nejlepším indickým exportérům, kterým osobně předal ceny. V Mumbaí se také uskutečnila 1. schůzka Společné pracovní skupiny pro těžké strojírenství.

V rámci doprovodného programu k veletrhu IESS se dále uskutečnil tzv. CxO Board, workshop o možnostech výroby v Indii, zastoupený za českou stranu obchodním ředitelem společnosti Vítkovice a.s. a výkonným ředitelem společnosti Škoda Auto India, a dále Investiční fórum za účasti zástupce CzechInvestu a Finanční fórum za účasti zástupce ČEB, během kterého bylo podepsáno MoU mezi CzechInvest a agenturou InvestIndia a mezi HK ČR a EEPC India.

Kromě uvedených schůzek proběhla v době návštěvy ministra M. Kuby v Indii zároveň celá řada individuálních setkání představitelů českých firem s jejich indickými obchodními partnery.

Jednalo se o druhou návštěvu ministra průmyslu a obchodu ČR v Indii za posledních 18 měsíců. Indický ministr obchodu, průmyslu a textilu navštívil ČR v září 2012.