Velvyslanectví České republiky v Dillí

česky  english 

rozšířené vyhledávání

img_4990
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Návštěva velvyslance M. Staška v Assámu, Meghaláje a Tripuře

Ve dnech 20.-26.4.2013 navštívil velvyslanec M. Stašek služební cestu do severoindických svazových států Assám, Meghalaya a Tripura, během které se setkal s nejvyššími představiteli svazových států.

Velvyslanec Ing. Miloslav Stašek navštívil svazové státy Assám, Meghalaya a Tripura v doprovodu ekonomického diplomata ZÚ Ing. Jiřího Janíčka. Součástí této cesty byla účast velvyslance na zemědělském veletrhu North East Farm & Food Tech 2013 v Guwahati v Assámu. V Meghalaye velvyslance dále doprovázeli zástupci českých firem zúčastněných na veletrhu North East Farm & Food Tech 2013 a ředitel obchodního zastoupení MPO v Indii I. Kameník.

Svazové státy indického SV patří k nejméně rozvinutým indickým státům. Průmysl a služby jsou zde zastoupeny minimálně, dominuje zemědělství (pěstování citrusů, banánů, ananasu, koření, čaje, rýže, cukrové třtiny). Assám je ekonomicky nejsilnějším a průmyslově nejvyspělejším státem SV Indie, těží se zde ropa, stále se však jedná o převážně zemědělský stát. Meghalaya je hornatý a lesnatý zemědělský stát obdařený bohatstvím nerostných surovin (uhlí, vápenec, uran, kaolín, granit) a množstvím vodních toků a s tím souvisejícím hydro-energetickým potenciálem.. Tripura je agrární stát, kde jsou více než 2/3 populace závislé na zemědělství. Vzhledem ke kopcovitému terénu a lesnímu pokryvu je zde však pro pěstování zemědělských plodin k dispozici jen 27% půdy.

 Assámu se velvyslanec M. Stašek setkal s předsedou vlády T. Gogoi/em, ministrem zemědělství N. S. Deka/ou, ministrem vodních zdrojů L. R. Pegu a s ministrem průmyslu, obchodu a energetiky P. Bardoloi/em. Zájem představitelů státu Assám vzbudila nabídka chladících skladů na ovoce a zeleninu, které lze doplnit linkami na zpracování těchto produktů a jejich balení a rovněž technologie na zpracování biologického odpadu a jeho využití na výrobu elektrické energie, stejně jako o variabilní malotraktory. Zájem byl projeven rovněž o technologie na využití sluneční energie a o systém úsporného zavlažování. Ministerstvo energetiky projevilo zájem o malé vodní elektrárny, které by bylo možno instalovat na toku řeky Brahmaputry.

Ve svazovém státu Meghalaya velvyslanec M. Stašek jednal s místopředsedou vlády R. Lyngdoh/em a s řadou ministrů (zemědělství, vodní zdroje, zavlažování, energetika, životní prostředí, informační technologie). Stát disponuje významnými zásobami černého uhlí a dodávky české těžební techniky by mohly znamenat novou kapitolu pro samotnou těžbu a využití uhlí pro tepelné elektrárny. Byl projeven zájem o malé vodní elektrárny a zařízení na zpracování biomasy s využitím pro výrovu bioplynu, případně pro výrobu elektrické energie. Zástupci státu Meghalaya uvítali nabízenou možnost prodeje ananasů a oříšků kešu českým odběratelům. Meghalaya má také zájem o spolupráci při dodávce českého minipivovaru.

V Tripuře se velvyslanec M. Stašek setkal s guvernérem D.Y. Patil/em, premiérem M. Sarmat/em, ministrem zemědělství A. Debbarma/ou, ministrem průmyslu a obchodu J. Chowdhury/m a s představiteli obchodní komory Tripura Chamber of Commerce.

Tripura disponuje ložisky zemního plynu. Ačkoliv současná výroba el. energie nepokrývá poptávku zejména v odlehlých zemědělských oblastech, projekty na výstavbu elektráren na bázi zemního plynu existují a první z nich se již realizují. Uhlí se v Tripuře nenachází. Za zajímavý doplňkový zdroj výroby elektrické energie je považována solární energie, ZÚ Dillí zprostředkuje předání nabídky zařízení na využití solární energie od českých firem. Česká strana má zájem na předložení návrhu komplexního řešení skladování, zpracování a distribuce zemědělských produktů, zajištění výroby el. energie z biomasy a o zajištění využití biologického odpadu pro výrobu elektrické energie. Pro Tripuru je zajímavá nabídka chladících skladů a zařízení na zpracování zemědělských plodin, kterými prozatím nedisponuje.

Galerie


Visit of Ambassador Mr. M. Stašek to Assam, Meghalaya and Tripura