Velvyslanectví České republiky v Dillí

česky  english 

rozšířené vyhledávání

ambassador_mr_miloslav_stasek_meeting
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Návštěva velvyslance Džammú a Kašmír identifikovala nové příležitosti

Ve dnech 15.-17.4.2013 uskutečnil velvyslanec Miloslav Stašek první oficiální návštěvu svazového státu Džammú a Kašmír, kde byl přijat řadou regionálních politiků a představitelů obchodní komunity.

Velvyslanec M. Stašek byl v Džammú (zimní sídlo vlády státu Džammú a Kašmír) přijat guvernérem státu Narinder/ou Nath Vohra/ou, předsedou vlády Omar/em Abdulláh/em, ministrem cestovního ruchu Ghulam Ahmed Mir/em, ministrem životního prostředí, ekologie a lesů Mian Altaf Ahmed/em, ministrem vysokého školství Muhammad Akbar Lone/m a ministrem zemědělství Ghulam Hassan Mir/em.

Velvyslanec jednal v rámci separátních jednání rovněž s předsedy všech v parlamentu zastoupených politických stran - National Conference Party (NCP), Indický národní kongres (INC), People´s Democratic Party (PDP), Bharatiya Janata Party (BJP), National Panthers Party (NPP) a  komunistickou CPI (M).

Velvyslanec také vedl velmi zajímavou interakci s vedením obchodní komory Džammú a Kašmír a projednal s obchodními zástupci možnosti spolupráce s českými firmami. Obchodní komunitě byla rovněž představena prezentace o České republice a možnostech spolupráce zejména v oblasti vodohospodářství, hydroenergetice, zpracovatelském průmyslu a zemědělství (zejména v oblasti dodávek malé a střední zemědělské techniky), civilním letectví, infrastruktuře aj.

Velvyslanec M. Stašek dále navštívil Univerzitu Džammú, kde o možnostech spolupráce diskutoval s rektorem univerzity Mohan Paul Singh Ishar/em a v diskusním panelu debatoval o politických, ekonomických a společenských tématech s akademickou obcí a studenty univerzity.

Návštěva pomohla zhodnotit možnosti bilaterální spolupráce v obchodní, investiční a školské oblasti, ochraně životního prostředí a rozvoji cestovního ruchu, přičemž české subjekty mají obecně s ohledem na minimální zastoupení zahraničních společností v Džammú a Kašmír možnost získat široké pole působnosti v tomto svazovém státu, který z centrální vlády v Dillí získává ročně objemné finanční subvence a který se v poslední době opět bezpečnostně stabilizuje. ZÚ tak v návaznosti na první screeningovou návštěvu velvyslance M. Staška již začíná rozpracovávat konkrétní možnosti spolupráce společně s obchodní komorou, univerzitou a vládou Džammú a Kašmír.

Návštěva velvyslance M. Staška, která získala enormní a velmi pozitivní ohlas v místních médiích a výrazně vřelé přijetí na všech úrovních, přinesla výrazný impulz pro podporu bilaterální spolupráce, ale i velmi zajímavý pohled do politické a bezpečnostní situace v jednom z nejsensitivnějších svazových států Indie, Džammú a Kašmír, který je středobodem indicko-pákistánského dialogu, obávanou bránou šíření radikálního islámu z Afghánistánu a Pákistánu i strategickým regionem ve vztahu k Číně, který navíc míří v r. 2014 k volbám do místního parlamentu.