Velvyslanectví České republiky v Dillí

česky  english 

rozšířené vyhledávání
img_5384_large
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Návštěva velvyslance ve svazovém státu Goa

(Archivní článek, platnost skončena 18.05.2014.)

Ve dnech 9.-10. května 2013 navštívil velvyslanec ČR v Indii Ing. Milostav Stašek vůbec poprvé od svého nástupu do funkce svazový stát Goa.

Cílem návštěvy bylo setkat se s oficiálními představiteli tohoto státu, představit v Goa honorární konzulku České republiky pro státy Maháráštra a Goa paní Rashmi Jolly a zároveň zmapovat možnosti dodávek zařízení českých firem v tomto státě. Velvyslance M. Staška doprovázel rovněž ekonomický diplomat ZÚ Dillí Jiří Janíček a ředitel zastoupení Ministerstva průmyslu ČR Ivan Kameník  (CzechTrade) v Bombaji.  

Velvyslanec M. Stašek se sešel s guvernérem B.W.Wanchoo/em, s předsedou vlády státu Goa M. Parrikar/em, s ministrem průmyslu M. Naik/em, s ministrem vodních zdrojů (a kultury v jedné osobě) D. Mandrekar/em, s ministrem turistiky D. Parulekar/em, s ministryní  životního prostředí A. Saldhana/ou a s prezidentem hospodářské komory (Goa Chamber of Commerce) M. P. Raiker/em. Z jednání vyplynulo, že české společnosti by se mohly podílet na výstavě nového mezinárodního letiště v Mopa na severu země, dále do systému sběru a zpracování komunálního odpadu. Podnikatelé ze státu Goa mají zájem o investice do farmaceutického závodu vyrábějícího séra v hodnotě 20 milionů Euro a oprodej / výrobu českého skla v Goa.

 Goa nabízí možnosti v oblasti turistiky, které prozatím nejsou ze strany českých tour operátorů dostatečně využívány. V listopadu loňského roku navštívila Českou republiku delegace z Ministerstva turistiky státu Goa a výsledkem této cesty je možnost pořádání soutěže Miss ČR v letošním roce v tomto státě. Bylo rovněž jednáno o možnosti umístit v  Goa putovní výstavu obrazů českých hradů a zámků.

Svazový stát Goa je jedním z nejmenších indických svazových států, obchodní možnosti však jeho rozlohu i počet obyvatel mnohonásobně převyšují. Podstatou této skutečnosti je poměrně silná ekonomika, jejímž základem je prosperující cestovní ruch.  Goa je jedním z nejbohatších indických států s nejvyšším HDP/obyv. (8,2 % v letech 1990 – 2010, tj. 2,5x vyšší než celoindický průměr). Hlavním průmyslovým odvětvím je v Goa cestovní ruch na 100 km dlouhé pobřeží pláží. Významný je těžební průmysl (železná ruda, bauxit, mangan, jíly, vápenec a křemence). V současné době je však těžba železné rudy v Goa pozastavena a čeká se na rozhodnutí soudu, zda v těžbě pokračovat kvůli ohrožení lesních porostů a zdraví obyvatel. Průmysl se zaměřuje na výrobu pesticidů, hnojiv, pneumatik, obuvi, chemikálií a farmaceutik, zpracování ovoce, konzervaci ryb a výrobu textilu. Díky velmi nízké spotřební dani z alkoholu je stát Goa pozoruhodný nízkou cenou piva, vína a ostatních lihovin, což je jednou z účinných pobídek pro zahraniční, avšak i pro turisty tuzemské.

Galerie


Visit to Goa