Velvyslanectví České republiky v Dillí

česky  english 

rozšířené vyhledávání
punjab_minister_of_industry_and_commerce
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Velvyslanec M. Stašek jednal s vládou svazových států Pandžáb a Harijána v Čandígarhu

Ve dnech 26.-28.2.2014 uskutečnil velvyslanec M. Stašek první oficiální návštěvu Čandígarhu, společného hlavního města států Pandžáb, Harïjána a unijního teritoria Čandígarh, během které jednal se zástupci tamních svazových vlád, zástupci vzdělávacích a kulturních institucí a obchodními komorami.

Velvyslanec M. Stašek byl během své návštěvy, na které jej doprovodila zástupkyně velvyslance A. Kučerová, přijat guvernérem státu Pandžáb Shivraj V. Patil/em, předsedou vlády státu Harajána Bhupinder Singh Hooda/ou, jednal dále s ministrem obchodu a průmyslu Pandžábu Madan Mohan Mittal/em, ministrem energetiky Harajány Capt. Ajay Singh/em, ministrem vysokého školství Pandžábu Sikander Singh Maluka/ou a ministrem kultury Pandžábu Swarn Singh Philluar/em.

Velvyslanec M. Stašek zahájil rovněž první kulturní akce ČR konané v Čandígarhu v rámci probíhajícího „Roku česko-indické kulturní spolupráce“. Dne 26.2.2014 byla zahájena výstava „Brno-město s duchem Bauhausu“ v Chandigarh College of Architecture  a ve stejný den i první „Český filmový festival“ v Čandígarhu v Sangeet Natak Akademi. S ohledem na specifické kulturní dědictví města Čandígarh, které bylo postavené podle architektonického návrhu architekta Le Corbussier/a v 50. letech 20. stol., díky čemuž město dodnes nese ojedinělé prvky francouzského funkcionalismu, jednal velvyslanec s ředitelem renomovaného „Chandigarh College of Architecture“ Prof. Pradeep/em Bhagat/em o možnostech spolupráce v oblasti architektury. Vzhledem k enormnímu zájmu o český film, který byl zřejmý ze zaplněného kinosálu o kapacitě 200 osob po dobu promítání všech prezentovaných českých filmů v rámci festivalu, jednal velvyslanec rovněž s ředitelem Sangeet Natak Akademi p. Gurcharan Singh Chani/m o založení pravidelného českého filmového festivalu v Čandígarhu.

Velvyslanec dále prezentoval možnosti obchodní spolupráce a investiční pobídky v ČR na půdě hlavní obchodní komory „PHD Chamber of Commerce and Industries“, kde se setkal s předsedou obchodní komory Dalip/em Sharma/ou a dalšími cca 80 členy komory. V rámci screeningu možností meziuniverzitní spolupráce, navštívil velvyslanec i prestižní dynamickou „Chandigarh University“, kde jednal s rektorem Dr. R. S. Bawa, profesorským sborem univerzity a hovořil v rámci interaktivní session se studenty univerzity o možnostech výměnných studijních stáží.

Zajímavé možnosti vzájemné spolupráce v obchodní, kulturní a školské oblasti představil velvyslanec rovněž během tiskové konference uspořádané při příležitosti návštěvy pana velvyslance se zástupci tištěných i televizních médií, díky čemuž návštěva získala i bohatý pozitivní ohlas v médiích.

Návštěva tak poskytla vyhodnocení možností spolupráce v politické, obchodní, kulturní a školské oblasti a položila základy pro navazující kulturní, obchodní a školské delegace. Koncem března 2014 by tak měla Čandígarh navštívit první delegace složená z architektů z ČR, začátkem května 2014 je připravovaná obchodní delegace, která bude zaměřena na prioritní oblasti spolupráce, tj. energetiku, vodohospodářství a zemědělství, které nabízejí největší potenciál spolupráce ve státech Pandžáb a Harijána.

Galerie


Visit to Chandigarh